„Jsme kompaktnější. Nálada v kabině je velmi pozitivní," říká před utkáním proti Liberci Stramaccioni

Na tradiční předzápasové konferenci fotbalové Sparty Praha nechyběl ani její kouč Andrea Stramaccioni. Mluvil o téměř všech změnách, které se na Letné během zimy udály, nastínil také své cíle a prozradil, že v češtině zná již klíčový slova týkající se fotbalu.

Andrea Stramaccioni nejprve nastínil sestavu, která vyběhne od úvodních minut na zápas proti Liberci. „Mám samozřejmě představu o naší sestavě, i když zranění Josefa Šurala naše plány změnilo. Ale věřím, že to vyřešíme jinými možnostmi, kterých máme dostatek. Největší změny se dočká naše záložní řada po příchodech Kangy a Stanciua, kteří by měli být připraveni na nedělní zápas. Změna samozřejmě bude také na postu brankáře,“ jasně řekl, že chytat bude nová posila, Nicolae Nita, který přišel z FCSB (bývalá Steaua Bukurešť).

I poté mluvil o gólmanech svého týmu. „Martinovi všichni angažmá v Premier League přejeme, je to pro něj velká šance. Je úžasné pro celý klub, když dokázal připravit dva brankáře během půl roku na velké přestupy. Nejdřív Tomáš Koubek, nyní Martin Dúbravka. Nebylo jednoduché na poslední chvíli dotáhnout příchod Florina Nitu, který pro nás byl první volbou. Jeho nevýhodou oproti Koubkovi a Dúbravkovi je, že nezná českou ligu a útočníky z českých klubů. Snažíme se mu pomoct i díky video analýzám, aby byl připraven. Jsme moc rádi, že jsme dokázali přivézt brankáře takových kvalit,“ těší italského trenéra.

Co se oproti začátku sezony ve Spartě změnilo? „Všichni se vzájemně známe mnohem lépe než v létě a během podzimu. Atmosféra v kabině je lepší a vidím na hráčích, že tvoříme mnohem lepší celek a cítím, že tým je mnohem kompaktnější. I přes to, že přišli noví hráči, tak vidím, že zapadli velmi rychle mezi ostatní. Hráči v týmu jsou z různých zemí, ale noví hráči měli výhodu, že zde měli někoho, koho znali z dřívějších angažmá nebo jsou ze stejné země. Přivedli jsme hráče na konkrétní pozice, v tomto případě na pozice do záložní řady i s ohledem na konec Tomáše Rosického," zmínil příchody Kangy a Stanciua.

Kanga měří 167 centimetrů, jeho rumunský kolega pouze o tři centrimetry více. Bývalý kouč Interu Milán to ale za problém nepovažuje. „Nejdůležitější je mít vše vyvážené. Výška středových hráčů není ale důležitá v případě, že budeme mít dostatečnou podporu i od krajních hráčů, kteří musí pomáhat ve všech částech hry. Chceme kontrolovat hru a tvořit. Máme navíc silné obránce ve středu obrany, Zahustel je také silný v hlavičkových soubojích. Jak jsem řekl, všichni hráči si musí pomáhat. Je to cesta, kterou jsme se rozhodli jít. Je nám jasné, že nastanou zápasy, kdy proti nám budou hráči vyšší postavy, ale my se s tím musíme vyrovnat," prohlásil.

Jak je Stramaccioni spokojen se zimní přípravou? „Jsem spokojený, ale je to pouze příprava a nejdůležitější jsou soutěžní utkání. Energie a nálada v kabině je velmi pozitivní. A všichni se těšíme na start jarní sezóny. Užívám si spolupráci se Zdeňkem Ščasným i Tomášem Rosickým, všichni se mi snaží pomáhat. Získal jsem větší zkušenosti a poznávám nové a nové věci.“

Ital během pauzy zapracoval mimo jiné i na své češtině. „Přiznávám, že je to velice těžké. Znám klíčová slova a fotbalové pokyny, ale přiznávám, že rozhovor či tiskovou konferenci v češtině nezvládám. Věřím, že tady budu tak dlouho, abych se naučil česky a jednou mohl mluvit plynule," doufá. Jaké cíle si stanovil s vedením klubu směrem k jarní části sezony? Druhé místo? „Je to samozřejmě náš hlavní cíl. Během přípravy jsme se ale s hráči dohodli, že nebudeme mluvit o konečném cíli, ale jen o nejbližším cíli, což je zápas s Libercem. Budeme hrát na vlastním stadionu a před vlastními fanoušky a hlavním cílem je Slovan porazit.“

Utkání proti Slovanu Liberec se hraje v neděli od 18:30.

zdroj: www.sparta.cz

84 25