Michael Krmenčík slaví gól
Foto: FCVP/Martin Skála

Jakou by měl Pavel Vrba zvolit taktiku v zápase v Bělehradu?

Michael Krmenčík slaví gól

Viktoria Plzeň se v Bělehradě utká v prvním zápase dvojutkání o postup do dalšího kola vyřazovací části Evropské ligy. Jakou by měl Pavel Vrba zvolit taktiku?

Michael Krmenčík slaví gól Zdroj: FCVP/Martin Skála Viktoria Plzeň zažila mimořádný podzim. V HET lize má náskok čtrnácti bodů na Slavii s Olomoucí. Podle prakticky celé fotbalové veřejnosti je tento ročník české ligy již rozhodnutý. Jen Pavel Vrba logicky všechny novináře od slov o zisku titulu odhání.

Vrbovi svěřenci ale nezářili pouze v České republice. V úvodu sezony sice nepostoupili přes FCSB do play off Champions League, ale díky výhře 3:1 doma a bezbrankové remíze na Kypru s Larnacou si zajistili alespoň základní skupinu Evropské ligy.

Zde byly Plzni nalosováni tito soupeři: znovu rumunské FCSB, švýcarské Lugano a izraelská Beer Sheva. Sice postup do jarní části druhé nejpopulárnější evropské klubové soutěže vypadal po výprasku v Bukurešti (3:0) všelijak, ale nakonec hlavně díky stoprocentní úspěšnosti doma měli Západočeši před posledním kolem jistý postup do jarní části.

Hráči Viktorie Plzeň slaví gól Zdroj: FCVP/Ladislav Nussbauer Třešničkou na dortu bylo vítězství v Izraeli nad Beer Shevou díky brankám Hejdy a Hořavy v poměru 2:0. Pokud by FCSB doma vybouchlo s Luganem, Viktoria by dokonce postoupila z prvního místa ze skupiny. To se nakonec stalo a Plzeň tedy měla lepší pozici do losu.

A los byl poměrně příznivý. Možnými soupeři byly Neapol, Dortmund či Atlético Madrid, ale nakonec Viktoria dostala Partizan Bělehrad.

Zejména v Bělehradě bude viktoriány čekat peklo. A to doslova. Fanoušci Partizanu, Grobaři, jsou bouřlivou atmosférou pověstní. Je úplně normální, že se při derby s Crvenou Zvezdou Bělehrad porvou a není nouze na vážná poranění.

Pokud by Partizan dokázal Viktorii vsítit brzy gól, mohlo by to pro Plzeň znamenat vyřazení. Hráče Partizanu by to dostalo na koně a hlavně při těchto situacích by se úkazal faktor domácího prostředí. Proto je potřeba hlavně ze začátku zápasu zvolit velmi opatrnou taktiku.

Michael Krmenčík a Jan Kopic slaví branku. Zdroj: www.fcviktoria.cz Ideální by pro tým okolo útočníka Michaela Krmenčíka bylo vstřelit úvodní branku a svého soka uzemnit. Na to se ale nejde spoléhat. Pokud se Plzeň ve velkých zápasech pustila do svého soupeře hned od začátku, většinou nedopadl mač podle představ svěřenců Pavla Vrby.

Zejména ten zahajovací do skupiny Evropské ligy v Bukurešti. FCSB svého soupeře z Česka přehrála díky smrtícím protiútokům, stejně tak ve Švýcarsku Lugano. Pokud ale Pavel Vrba zvolil defenzivní taktiku, vyplatilo se mu to. Takto porazil Spartu i Slavii.

A to i přesto, že hrou zrovna nenachl. A přesně tak by měla Viktoria hrát v Bělehradě. Nikam se nehnát a čekat na soupeřovy chyby. Ty jistě přijdou a pak bude pouze na Viktorii, zda jich využije.

244 53