Foto: Fotbalový klub Slovan Záblatí

Jaká je šance, že i příští český mistr postoupí přímo do skupiny Ligy mistrů?

Viktoria Plzeň statečně bojuje v Evropě o český koeficient, ale jaká je šance, že bude i příští český mistr hrát okamžitě skupinu Ligy mistrů?

Jediným českým účastníkem ve vyřazovacích bojích o Ligu mistrů je plzeňská Viktoria. A to i přesto, že v základní skupině na podzim se ještě držel Zlín a Slavia, která bojovala o postup do opravdu poslední chvíle. 

Faktem však je, že zůstala pouze Viktoria. Ta již dokázala po výsledcích 1:1 venku a 2:0 doma postoupit přes Partizan Bělehrad. Díky tomu výrazně zvedla český koeficient a aktuálně se Česká republika nachází na třinácté pozici.

Na jedenáctou příčku zaručující přímý postup do základní skupiny Ligy mistrů se ale viktoriáni nepřiblížili. Salcburg, rakouský gigant aktuálně držící právě tuto pozici, totiž porazil San Sebastian také po prakticky stejných výsledcích jako Plzeň (také remíza a výhra).

V osmifinále ale má větší šance Viktoria, která dostala Sporting Lisabon. Salcburg je prakticky bez šance, nebo snad ne? Bývalý hráč Barcelony Eric Abidal klub, který sponzoruje Red Bull, přilosoval k Borussii Dortmund.

Ještě hůř je na tom Švýcarsko, které je stále dvanácté. Zde je pro Česko velká šance Švýcary předskočit, jelikož k tomu stačí pouhá remíza. Země tenisty Rogera Federera má totiž ve hře již pouze Basilej, která prohrála v úvodním zápase ve vyřazovací fázi Ligy mistrů s Manchesterem City 0:5 a v odvetě je skoro bez šance.

Pětiletý žebříček národních koeficientů UEFA (únor 2018):

Pořadí   Země   Celkem
11. Rakousko    30 600
12. Švýcarsko   29 800
13. Česko          29 775
14. Nizozemsko 29 749
15. Řecko          28 600
 

475 36