HET liga
Foto: facebook.com/prvnifotbalovaliga

Jak skončily kluby v pražské minilize? A kdo je vládcem Prahy po ligovém podzimu?

HET liga

Ligový podzim je téměř za námi, všechny zápasy mezi pražskými kluby jsou již odehrány. Kdo vzešel z pomyslné pražské miniligy jako vítěz? A který tým je naopak na chvostu minitabulky?

HET liga Zdroj: facebook.com/prvnifotbalovaliga

4. AC Sparta Praha

Nejhůře ze všech pražských prvoligových týmů dopadla Sparta. Ta dokázala ze tří zápasů proti svým městským rivalům vybojovat pouze dva body! Hned první ligové kolo svedlo proti sobě Spartu a Bohemians Praha 1905. Nový, hvězdný, monumentální a nákladný projekt Daniela Křetínského měli na úvod ligy otestovat právě "klokani". Pro letenské se utkání vyvíjelo dobře, když v 16. minutě proměnil pokutový kop David Lafata. Uklidňovací branku se však Spartě nepodařilo vstřelit a toho dokázala Bohemka gólově využít. Hned v prvním kole tak Stramaccioniho tým ztratil dva body. David Lafata během děkovačky Zdroj: facebook.com/ACSpartaPraha

Druhým zápasem bylo derby pražských "S". V tomto utkání se v rámci sedmého kola utakaly dva týmy plné zvučných jmen. Spartě však už nevycházela celá sezóna. Brzký konec v předkole Evropské ligy, až příliš časté a zbytečné bodové ztráty v lize, pomalé zapracovávání posil do sestavy, nárůstající nedůvěra od fanoušků... Sparta nebyla v ideálním rozpoložení, přesto mohla v případě výhry svého rivala z Edenu přeskočit v tabulce. Jenomže Slávisté díky povedenému závěru ovládli největší zápas v tuzemsku. SK Slavia Praha mohla pokračovat ve stíhání Plzně. Naopak Sparta se dostala do krize, ze které ani na konci ligového podzimu nenašla cestu ven.

Posledním pražským soupeřem, se kterým ještě letenští nezměřili síly, byla v  devátém ligovém kole Dukla. Na Julisce však diváci gól neviděli. AC Sparta Praha tak tuto miniligu zakončila se ziskem dvou bodů a skóre 1:3.

3. Bohemians Praha 1905

Také Bohemians získali v pražských derby dva body. Před Spartu se zařadili díky tomu, že z venkovního zápasu na Letné dokázali vybojovat remízu. Cenný bod vystřelil pro "klokany z Ďolíčku" dvě minuty před koncem obránce Michal Šmíd. Bohemians tak odstartovali sezónu neprohrou s ambiciózní Spartou. Fanoušci Bohemins Praha. Zdroj: facebook.com/Bohemains Praha 1905

Druhý souboj proti pražskému celku přivedl do Ďolíčku Slávii. Ve vršovickém derby jsme však žádný gól neviděli. Přesto si Bohemka připsala už druhý cenný skalp českého velkoklubu. Remízou se "sešívanými" potvrdila povedený vstup do sezony. Po čtyřech kolech byli Bohemians na šesté příčce tabulky, navíc bez prohry. To se však mělo změnit...

Hned v dalším, pátém kole, totiž vyjížděla Bohemka na Julisku, kde ji čekalo malé pražské derby proti Dukle. Tady už však svěřenci Martina Haška narazili. Po porážce 2:0 tak poprvé okusili hořkost porážky. Ze vzájemných zápasů proti pražským klůbům vyválčila Bohemka dva body se skóre 3:1.

2. FK Dukla Praha

Z pražských klubů ten nejmenší, přesto dokázal v minilize přeskočit Spartu i Bohemku. Můžou za to ale zejména diametrálně odlišné výkony na domácím zápasech a při výjezdech. První malé derby čekalo Duklu Praha proti Bohemce, kterou svěřenci Jaroslava Hynka porazili 2:0. O góly do sítě Tomáše Fryštáka se postarali Róbert Kovaľ se Zinedinem Mustedanagičem. Výhra nad "klokany" posunula Duklu na sedmou pozici, která byla nejvyšší dosaženou příčkou armádního klubu v této sezóně.

Dukla Praha Zdroj: facebook.com/FKDuklaPraha Deváté kolo HET ligy svedlo proti sobě Duklu a Spartu. Tým italského kouče Stramaccioniho se potřeboval vybičovat k lepším výkonům a hráči Dukli, kteří patří k oblíbeným soupeřům letenských, měli být ideálním protivníkem. Ovšem FK Dukla Praha byla v utkání lepším celkem. Sparťanské hvězdy nedostávaly ani metr prostoru, Dukla si vývoj utkání hlídala, a dokonce mohla ze zápasu vytěžit všechny tři body. Jan Holenda ovšem nastřelil pouze tyčku. Armádní celek tak pomalu začal z Julisky budovat nedobytnou pevnost, ze které si soupeři body jen tak nevozí. Neporazitelnost na domácím pažitu Dukla Praha v tomto ročníku zatím nepoznala (aktuální k 15. kolu). A když půjdeme ještě do minulé sezóny, tak šnůru bez domácí porážky táhne klub z Julisky už od 21. dubna 2017!

Posledním soupeřem z Prahy byla Slavia. V Edenu uhrála Dukla naposledy remízu 2:2 (13. 5. 2017). Listopadový zápas však měl úplně jiný průběh a výsledek. Domácí hráči rozmetali klub z Julisky vysoko 5:0! Pro Duklu se jednalo o největší venkovní porážku od října 2014. V pražské tabulce si Dukla připsala celkem čtyři body při skóre 2:5.

1. SK Slavia Praha

Vládcem Prahy se pro podzimní část HET ligy stala SK Slavia Praha, a to nejen díky vyhranému derby "S". I přesto však toto utkání bude pro většinu fanoušků klíčovým faktorem pro určení fotbalového vládce hlavního města. Svěřenci Jaroslava Šilhavého započali souboje s dalšími pražskými celky proti Bohemians. Utkání v Ďolíčku skončilo dělbou bodů za bezbrankovou remízu. Pro úřadujícího mistra ligy se jednalo o již druhou venkovní ztrátu bodů, které nyní v honbě za Viktorií Plzeň chybí.

Derby. To proslulé derby. Největší fotbalová událost v české kotlině. Je jedno, v jaké formě se oba celky nacházejí. Souboje Slavie a Sparty totiž vybočují ze zaběhnutých kolejí obou mužstev. Do zápasu totiž oba kluby dají vše. Pražská "S" navíc před sezónou nakupovala ve velkém. V pořadí 288. derby tak mělo být o to peprnější. A zápas nabídl vyrovnanou bitvu. Sparta oproti ostatním utkáním předváděla pohlednější fotbal a ukázala, že je derby opravdu výjimečným zápasem. V posledních dvaceti minutách však Slavie svůj tlak stupňovala a zásluhou jí byly góly Milana Škody a Josefa Hušbauera. Výsledek 2:0. Sláva pro Slavii, tragédie pro Spartu. Fotbalisté "sešívaných" si tak mohli převzít klíče od města...

Slávisté oslavují vítězství v derby se Spartou. Zdroj: facebook.com/SK Slavia Praha Posledním pražským soupeřem byla Dukla. Tým z Julisky jen potvrdil bídnou formu ve venkovních zápasech. Z Edenu si odvezl debakl 5:0. Po dvou přesných zásazích si připsali Milan Škoda a Jaromír Zmrhal. Pomyslný poslední hřebík do rakve zatloukl Tomáš Souček. Ze slávistického pohledu se jednalo o nejlepší zápas ligového podzimu. Z pražské minitabulky vzešla Slavia jako jediná bez porážky se ziskem sedmi bodů a skóre 7:0.

Kompletní tabulka pražské miniligy:

Tým
Výhry
Remízy
Prohry
Body
Skóre
SK Slavia Praha 2 1 0 7 7:0
FK Dukla Praha 1 1 1 4 2:5
Bohemians Praha 1905 0 2 1 2 1:3
AC Sparta Praha 0 2 1 2 1:3
388 47