Simon Deli
Foto: www.slavia.cz

Deli byl na podzim oporou Slavie, ale u Trpišovského to bude mít kvůli své neúčelnosti nahnuté

Simon Deli

Na podzim si fanoušci Slavie nemohli sestavu bez něj představit. Bude to platit i na jaře? Pozice Simona Deliho bude pod trenérem Jindřichem Trpišovským nahnutá, problémem je jeho laxnost.

Simon Deli Zdroj: www.slavia.cz Simon Deli působí v České republice od ledna roku 2012, kdy se upsal Spartě. V A-týmu se ale nikdy neprosadil a sparťani toho musí litovat. Kariéra rodáka z Abidjanu, největšího města Pobřeží Slonoviny, totiž po příchodu do Slavie Praha před sezonou 2015/16 zaznamenala strmý vzlet vzhůru.

V první sezoně v sešívaném dresu ještě tolik nezářil, ale přesto odehrál třicet zápasů a připsal gól a tři asistence. Druhá sezona již byla podstatně lepší. Delimu, a vlastně ani Slavii, se sice nepovedl úvod, ale po příchodu nového kouče Šilhavého, který nahradil Dušana Uhrina mladšího, se hra mužstva i s Delim v základní sestavě zvedla.

A výsledkem se stal velmi překvapivý mistrovský titul. Účastník Mistrovství Afriky se stal velkou oporou mužstva, fanoušky byl dokonce brán jako nejlepší stoper ligy. Udivoval svým přehledem, který ale občas až moc přehnal a po jeho chybě ve Zlíně sešívaní vypadli z Mol Cupu. Slabší chvilku si vybral i o týden později proti Jablonci, brzy byl střídán a Slavia ztratila body.

Simon Deli Zdroj: www.slavia.cz V létě se o něj zajímaly zejména kluby ve Francii. Blízko byl přestupu do Lille. „Kluby se pak nedohodly na odstupném. Obrátilo se to všechno v poslední minutě. Kdybychom se o tom začali bavit dřív, třeba to vyšlo,“ popsal Deli. Na podzim již sice tolik nechyboval, ale sužovala ho zranění. Hlavně z tohoto důvodu odehrál pouze třináct utkání. 

V zimě se vyměnili trenéři. Šilhavý byl vyhozen a na jeho místo usedl Trpišovský. Bývalý kouč Liberce si zakládá na výborné rozehrávce již od gólmana a obránců. A právě zde může být pro Deliho zásadní problém. Při práci s míčem sice vypadá elegantně a baví diváky, Trpišovský ale bude chtít účelnost.

Nikoliv vykoupat soupeře, ještě zaseknout a dostat fanoušky do varu. Vypadá to sice na pohled hezky, ale Trpišovský chtěl po stoperech v Liberci efektivitu, míč šel rychle od nohy do stran na beky, či až do křídelních prostorů. I proto si do Slavie přivedl své staré známé. Střední obránce Ondřeje Kúdelu právě ze Slovanu a Lukáše Pokorného z Montpellieru, se kterým se znán ze svého společného působení na severu Čech. 

Zejména prvního jmenovaného zdobí kvalitu na balonu, v Liberci na Kúdelovi rozehrávka doslova stála. Dosud v základní sestavě mistra HET ligy z minulé sezony nastupovala dvojice Jugas s Delim, ale je dost možné, že někdo z trojice čekatelů Kúdela, Pokorný a popřípadě Ngadeu Deliho z obrany vytlačí. Smutný Simon Deli, který se zranil v zápase proti Jihlavě Zdroj: www.slavia.cz

241 8