Toto přestupové léto musí být pro sparťaňské fanoušky druhými Vánocemi. Na Letnou přichází jedna posila za druhou. Jedna z největších přestaveb mužstva pod majitelem Křetínským avšak stále není u konce! Nové investice vynaložené do budování "nové Sparty" se však nedaří přenést na fotbalové pažity. Co ještě Letenští potřebují, aby vše začalo šlapat?
Nový trenér, spousta nových tváří, úsvit lepších časů, očekávaný návrat na vrchol, úspěchy v evropských pohárech, ideálně v Lize mistrů - toto vše vlévá novou krev do žil každého fanouška Sparty. S příchodem italského manažera Stramaccioniho očekávala česká fotbalová veřejnost nový svěží vítr v české lize. Vždyť angažmá zahraničního trenéra (vyjma slovenských) je v České republice neobyklé. Naposledy se k podobnému kroku odhodlala Slavia Praha. Nizozemský trenér Alex Pastoor však nebyl dvakrát šťastnou volbou. Bude Andrea Stramaccioni následovat Pastoorův osud, nebo povede Spartu od triumfu ke triumfu?
Natěšenost Sparťanů na novou sezonu však brzy skončila. Nevýrazné výkony v přípravě naznačovaly, že tým není natolik sžitý, aby mohl předvádět hru, kterou chce italský stratég aplikovat. Doslova horor nastal v Bělehradě, kam Sparta vyrazila bojovat o základní skupinu Evropské ligy. Od první minuty však bylo jasné, že Letenští nejsou v herní pohodě. Chyby v obraně, v rozehrávce, i ve finální fázi. Výsledek 2:0 mluvil za sebe. Sparťané byli jako opaření! Hráči nebyli sehraní, chyběla jim dynamika, všude byli pozdě. Prostě zápas hrůzy. Ani nové posily nepřesvědčily - především turecký stoper Kaya nezažil povedený zápas, stejně můžeme hovořit o Jankovi.
Snad vše vyřeší čas
Co tedy Sparta potřebuje k tomu, aby opět vládla fotbalovým trávníkům? Zaprvé to je čas. Deset nových posil (zatím), bude potřebovat ještě několik týdnů než se na českých fotbalových stadionech rozkouká. Může se i stát, že se z nových posil ujmou dvě, tři. Dále také Sparta potřebuje ustálit svůj herní systém a určit si základní sestavu. To bude ovšem také nějaký čas trvat. To, co by Spartě nepomohlo, je neustálá rotace hráčů a změna herních systémů. Jasné, bude to trvat pět, šest zápasů, ale pak už by měl mít Stramaccioni svou jedenáctku vyvolených. Musíme ale také brát v potaz, že posily za desítky milionů korun nemůžou zahřívat lavičku náhradníků. Jak tedy Stramaccioni určí, kdo bude hrát? Dostanou přednost drahé zahraniční akvizice, nebo bude rozhodovat sparťanské srdíčko a delší působení na Letné? Namíchat dvě odlišné části kabiny, aby vše fungovalo, bude opravdové umění.
Podaří se skloubit českou část kabiny a nově příchozí zahraniční posily. Najdou fotbalisté doslova stejnou řeč?
Může se ale také stát, že čas vše nevyřeší. Hra bude vypadat pořád stejně, tým se bude výsledkově i herně trápit. V tom případě může éra italského stratéga skončit stejně rychle, jako začala. Víme, že vedení Sparty se s trenérskými změnami moc nepáře.
Náladu může změnit výsledek odvetného zápasu proti Crvene Zvezde, jenž je na programu 3. 8. Výsledek třetího předkola Evropské ligy může nakoupnout Spartu ke skvělým výkonům, nebo může nastartovat krizi, ze které se už Letenští nemusí tuto sezonu vzpamatovat.