Samuel Umtiti v dresu FC Barcelona
Foto: 90l.tribuna.com

CIES: Umtiti je nejcennější obránce na světě

Samuel Umtiti v dresu FC Barcelona

CIES Football Observatory vytvořilo hodnocení hráčů na základě jejich odhadované hodnoty. Mnohé čtenáře by mohlo pořadí výrazně překvapit.

Samuel Umtiti potvrzoval svou skvělou formu v této sezóně, jak v Barceloně, tak ve francouzském národním týmu. Před zraněním, které ho vyřadilo ze hry až do konce ledna, se bývalý hráč Olympique Lyon stal základním pilířem barcelonské obrany a utvořil stoperské duo s Gerardem Piquém. Francouzův obrovský progres byl oceněn rovněž fotbalovou observatoří CIES, která nedávno ocenila tohoto hráče až na 101,5 milionů eur. To znamená, že obránce Barçy se stal nejdražším obráncem na světě.

V roce 2016 ho Barcelona přivedla za 25 milionů eur a během sezóny a půl hráč svou hodnotu zvýšil čtyřnásobně. Umtiti se celkově umístil na 25. pozici v žebříčku nejcennějších hráčů na světě. Seznam otevírá Neymar, který podle CIESu má hodnotu 213 milionů eur, což je menší částka, než za kterou přicházel do PSG. Na druhém místě z pohledu obránců se umístil John Stones z Manchesteru City (93,7 milionů eur, 32. místo), pódiové umístění uzavírá Éric Dier z Tottenhamu (93 milionů eur, 35. místo).

Samuel Umtiti a Lionel Messi během předzápasové rozcvčiky Zdroj: soccerinfomania.com Philippe Coutinho, nejnovější akvizice Barcelony, byla oceněna na 123 milionů eur, což mu dalo šestnáctou pozici v žebříčku. O dvě místa výše se umístil jeho bývalý spoluhráč z Liverpoolu a nynější z katalánské metropole Luis Suárez (128,7 milionů eur). Druhé místo si však v celkovém hodnocení zajistil Leo Messi, jehož hodnota je odhadována na 202,2 milionů eur.

Zajímavé je, že se Cristiano Ronaldo umístil až na 49. pozici. Podle odhadů CIES portugalská hvězda stojí 80,4 milionů eur, což je méně než například Nicolas Otamendi, Georginio Wijnaldum nebo Yannick Ferreira Carrasco. Nejcennější hráč Realu Madrid byl odhadnut na 85,4 milionů eur a stal se jím Isco.

Celé hodnocení je k dispozici zde.

166 53