Foto: Fotbalový klub Slovan Záblatí

"Chceme hru zatraktivnit, HET ligu znám detailně," ujišťuje nový kouč Sparty Hapal

Nebude mít lehký úkol. Přišel na místo odvolaného italského trenéra Andrey Stramaccioniho z pozice kouče Slovenské reprezentace do 21 let a bude se snažit Letenské pozvednout. Pavla Hapala nečeká nic lehkého, ale věří si, jak již ostatně ukázala úvodní tisková konference.

O příchodu

Nejprve bych chtěl poděkovat slovenskému fotbalovému svazu v čele s panem Kováčikem, který se mnou jednal velice pozitivně a umožnil mně udělat tento krok.

Kdy vás konkrétně Sparta oslovila a jestli jste si vzpomněl na svůj hráčský závěr právě tady na Letné?

Začnu tu druhou otázkou: Hráčský závěr mám pořád v paměti, ikdyž je to spousta let. Sparta mě oslovila až v pozdních hodinách po zápase s Brnem, který jsem ale neviděl.

Jak dluho ji se rozmýšlel nad touto nabídkou a proč jste tuto nabídku rozhodl přijmout k návratu na Letnou, tentokrát v roli trenéra?

Spousta trenérů tvrdí, že nabídka Sparty se neodmítá, já samozřejmě říkám, že každá nabídka se dá odmítnout. Vzhledem k tomu, že si cením klubu jako Sparty, která je historicky nejlepším českým klubem, tak když vás osloví, tak jsem dlouho nepřemýšlel. Přemýšlel jsem pouze nad tím, jestli mě Slovenská fotbalová asociace uvolní. Měl jsem hned jasno, že bych to chtěl zkusit a že bych chtěl přijít do Sparty. Cítím to jako novou šanci v mojí trenérské kariéře.

Já vím, že je to strašně krátká doba, ale co je potřeba rychle změnit před utkáním v Karviné?

Já myslím, že je potřeba co nejrychleji poznat hráče, i když některé znám, nalit jim čerstvou krev do žil a začít s novou motivací. To znamená zvítězit příští utkání. Takže se zaměříme na nácvikové tréninky, ikdyž v závěru týdně není příliš času a rozhodneme se, tedy alespoň věřím, pro správnou sestavu do toho utkání. To je náš cíl. Nebudeme  přemýšlet dál, jenom k tomuto utkání. Těch věcí nelze moc změnit, ale já věřím, že hráči možná zapřemýší, protože když vezmu i dovolání trenéra Stramaccioniho, to je také prohra těch hráčů, protože každé odvolání trenéra mají hráči také na svých bedrech. Měli by se nad tím zamyslet a já věřím, že oni se nad tím zamyslí a budeme společně pracovat tak, aby Sparta byla znovu úspěšná.

Sledoval jste svého předchůdce, tedy to, co se dělo ve Spartě v posledních měsících, nebo máte nějaký přehled o tom, jací tu jsou hráči, jaký je tu kádr.

Sledoval jsem prakticky celou českou ligu, jak už tady pan Ščasný naznačil, i spoustu jiných soutěží, protože tam ti hráči (reprezentanti) působili a zrovna v české lize působili slovenští hráči, takže přehled o hráčích mám velký. Osobně si myslím, že tady v tom mužstvu je velký potenciál, jenže nedaří se ho nějakým způsobem nastartovat a přijít k tomu hlavnímu, což jsou výsledky. Já osobně si myslím, že v určitých pasážích v utkáních, které jsem viděl, Sparta nehrála špatně, ale byly tam i pasáže, kdy mužstvo nefungovalo. Na druhou stranu si myslím, že kvalita těch hráčů má na to, aby předváděli lepší výkony a s tím jsou spojeny i výsledky. Je to o týmu, takže já jsem o tom pevně předsvědčený. 

Máte již představu o složení realizačního týmu?

Trenér Stramaccioni skončil a také všichni jeho asistenti, jediný, který zůstal, je druhý trenér brankářů společně s panem Zítkou. Věsměs zůstane podoba realizačního týmu stejná. Já mám představu, že bych si dovedl svého asistenta. Je to samozřejmě Oto Brunegraf, který momentálně působí na klasické pozici asistenta u Slovenské reprezentace U21 a doufám, že se nám podaří ho sem přivést. Samozřejmě se aktuálně snažíme doplnit realizační tým o jednoho kondičního trenéra. 

Jak chcete, aby se Sparta prezentovala na hřišti? Budete vycházet minimálně v těchto úvodních zápasech z té kostry, ze které vycházel trenér Stramaccioni?

Nevím. Já potřebuji ještě mužstvo poznat také zevnitř. Samozřejmě mám informaci od šéfa sportovního úseku pana Ščasného a pana Rosického, který mužstvo zná podrobně. Většina trenérů chce hrát útočně, střílet hodně gólů, atraktivně pro diváka a samozřejmě úspěšně co se týká bodů. Takže těch priorit je hodně a u každého skoro stejné, takže budeme chtít hru zatraktivnit a vítězit. Může se stát, že se vám zápas nepovede, ale důležitý je ve výsledku výsledek, takže to bude pro nás podstatné.

Já vím, že umíte výborně španělsky, německy, chtěl jsem se zeptat, jak jste na tom s angličtinou.

Myslím si, že kdybych si potřeboval něco pořídit, tak bych se anglicky domluvil. Ale samozřejmě v konkrétních případech mi pomůžou kluci, protože mluví velice dobře anglicky všichni. Můj zájem je, aby se zahraniční hráči učili česky, nebo alespoň tak, aby se domluvili. Angličtina není můj jazyk, ale určitě se domluvíme s hráčema.

Mění se s vaším příchodem situace Lukáše Váchy a Jonathana Biabianyho? Je zde varianta, že jim dáte šanci?

Mám to ve své kompetenci. Momentálně budu pracovat s kádrem, který je k dispozici, ale časem na tuto debatu taky dojde. 

Po Karviné čeká derby. Jak se díváte na tento souboj?

Těžko se těšit. Náš čeká Karviná, tak jak jsem řekl, my se budeme soustředit na toto utkání, a až pak přijde derby. Určitě chci zítra navštívit pohárové utkání Slavie proti Liberci, takže ten obrázek si budu neustále zvětšovat a zvětšovat, ale momentálně chci mužstvo připravit na Karvinou.

Dostal jste nějaký konkrétní cíl pro zbytek sezony?

Je tam pořád boj o druhé místo. Spekulovat nebo přemýšlet o tom, že Plzeň natolik ztratí, že by byl boj o titul, není vůbec na místě. Budeme se chtít o to druhé místo porvat a uvidíme, na co dosáhnem. O nějakém konkrétním cílu jsme se nebavili.

Jak si představujete společnou spolupráci ve složení sestavy a konzultování taktiky?

Hlavní rozhodnutí co se týká taktiky, sestavy atd. bude vždy u hlavního trenéra, tedy u mě. Samozřejmě jsem otevřen všem konzultacím a debatám.

79 50