Foto: Fotbalový klub Slovan Záblatí

Čeští fotbalisté chtějí medaili z ME I postup na OH. Pomůže k tomu skvělý gólman Kovář?

V nominaci české fotbalové reprezentace do 21 let na mistrovství Evropy v Rumunsku a Gruzii nechybí brankářská jednička Matěj Kovář z mistrovské Sparty, přestože ho v závěru ligy podobně jako některé další hráče trápily zdravotní potíže. Podle trenéra Jana Suchopárka se dělá maximum pro to, aby byli připraveni na závěrečný turnaj.

Vicemistr Evropy z roku 1996 vsadil na osvědčená jména, pět hráčů se představilo i na minulém šampionátu. Vedle Kováře to byli Michal Fukala, Martin Vitík, Pavel Šulc a Adam Karabec. Na startu Vitíka a Matěje Juráska se Suchopárek domluvil s trenérem reprezentačního A-týmu Jaroslavem Šilhavým. Naopak chybí zraněný útočník Tomáš Čvančara, který by podle Suchopárka ale stejně byl v "áčku".

O nominaci hráčů rozhodlo několik faktorů. "Prvním je forma v závěru ligy, která byla u většiny hráčů velmi dobrá. Většinou hráli stěžejní roli ve svých týmech. Druhá věc byly určité taktické věci, rozestavení mužstva, varianty, o nichž v utkáních přemýšlíme," prohlásil Suchopárek.

"Další věcí byla charakter hráčů, což považuju za velice důležité. V dlouhodobém horizontu a na turnajích je důležité, aby spolu hráči a realizační tým vycházeli, aby tam byla týmovost. Dalším bodem byla zkušenost z kvalifikace, jediný Vasil Kušej neprošel kvalifikačními utkáními. To hrálo podstatnou roli, když se v nominaci rozhodovalo mezi dvěma třemi hráči. Poslední a zásadní věcí byla alternace na určitých postech," uvedl kouč.

Ocenil jednání s kluby. "Nalezli jsme s nimi jednoznačný souhlas, že hráče uvolní, přestože termín mistrovství Evropy není v oficiálním termínu UEFA," konstatoval.

Úzce spolupracoval s Šilhavým a jeho týmem. "Vždycky jsme nalezli dobrý vztah a konsenzus. 'Áčko' má přednost, ale i v naší nominaci jsou kluci, kteří se mohli objevit jeho v červnových zápasech. Přesto jsme se domluvili úplně v pohodě, že Martin Vitík a Matěj Jurásek pojedou s námi, což je velice pozitivní. Spolupráce je na vynikající úrovni," řekl Suchopárek.

Pokud nám bude přát štěstí, můžeme na ME ze skupiny postoupit, řekl Suchopárek

Suchopárek věří, že čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let mohou na mistrovství Evropy uspět a s přispěním štěstí postoupit. "Lvíčata" se ve skupině C nejprve utkají s Anglií a Německem, které Suchopárek považuje za favority turnaje. Nepodceňuje ani posledního soupeře Izrael, jehož reprezentace se na mistrovství světa hráčů do 20 let probojovala do semifinále.

"Všichni pojedou naplno. Věřím, že uspějeme a že jsme připraveni na to odehrát vynikající utkání. Pokud nám bude přát štěstí, můžeme postoupit," řekl Suchopárek na tiskové konferenci.

Týmy se navzájem dobře znají. "My hráli kvalifikaci s Anglií, Němci zase s Izraelem, to je paradox této skupiny. První utkání budou stejná jako v kvalifikaci. Nedojde k žádnému podcenění jak z naší strany, tak i ze strany soupeřů," uvedl vicemistr Evropy z roku 1996.

"Určitě nás čekají špičkové týmy, které se řadí mezi favority turnaje. A nezapomněl bych rozhodně na Izrael. Na světovém šampionátu hráčů do 20 let jsou v semifinále, ve čtvrtfinále porazili Brazílii. Mají hráče na špičkové úrovni. Je velký předpoklad, že někteří se posunou do jednadvacítky," prohlásil někdejší hráč Kladna, Dukly, Slavie nebo Štrasburku.

Reprezentace do 21 let se sejde 12. června v Benicích a absolvuje pětidenní kemp, který zakončí modelovým utkáním. Do dějiště šampionátu, kam se dostala v září díky úspěšné baráži s Islandem, odletí 19. června. O tři dny později rozehraje skupinu C v gruzínské Batumi s Anglií. Na stejném místě se za další tři dny utká s Německem a skupinu zakončí 28. června v Kutaisi proti Izraeli. Všechna utkání se budou hrát od 18:00 SELČ.

Evropský šampionát je také důležitý směrem k olympijským hrám. Přímo do Paříže se probíjí všichni medailisté, tedy 3 nejlepší týmy. Naposledy byli Češi velmi blízko postupu v roce 2011, kde se probojovali až do semifinále, kde podlehli Švýcarsku až gólem ve 114. minutě. V boji o bronz poté podlehli taktéž 0:1, tentokrát Bělorusku, a to gólem z 88. minuty. 

Nominace české fotbalové reprezentace do 21 let na mistrovství Evropy v Rumunsku a Gruzii:

Brankáři: Vítězslav Jaroš, Antonín Kinský, Matěj Kovář

Obránci Martin Cedidla, Michal Fukala, Adam Gabriel, Robin Hranáča, David Pech, Karel Pojezný, Martin Vitík, Tomáš Vlček

Záložníci: Lukáš Červ, Kryštof Daněk, Matěj Jurásek, Filip Kaloč, Adam Karabec, Pavel Šulc, Matěj Valenta, Jan Žambůrek

Útočníci: Daniel Fila, Matěj Koubek, Vasil Kušej, Václav Sejk

Zdroj: ctsport.cz

36 0