Budinský je pro Baník majstrštyk. Spartu bude jeho odchod mrzet

Viktor Budinský dnes definitivně přestoupil do Baníku Ostrava ze Sparty Praha, kterou bude jeho odchod v budoucnu pořádně mrzet. Do nepříjemné situace se však dostala sama...

Není pochyb o tom, že Viktor Budinský je jedním z nejtalentovanějším a nejperspektivnějších brankářů české ligy. Jenže Sparta si ho nechala utést. Vlastními chybami.

Na Letnou přestoupil dvaceti čtyřletý gólman v roce 2016 z Vlašimi, ale hned byl obratem poslán na hostování do Bohemians Praha. Zde strávil celý podzim a dokazoval, proč si ho v létě vybral historicky nejúspěšnější český klub. Ve Vršovicích vytlačil z brány jedničku Fryštáka a naprosto dominoval. Pak ale Sparta učinila zvláštní rozhodnutí.

Stáhla si Slováka z hostování a chtěla jej poslat do Mladé Boleslavi. Tento krok však nepřicházel do úvahy. Dle pravidel může jeden hráč v sezóně vystřídat maximálně tři kluby a Mladá Boleslav by pro Budinského znamena již čtvrté stěhování.

Strážce tyčí, který do té doby zaznamenával viditelné pokroky, tak musel jaro strávit v juniorce. Zápasy na nižší ligové úrovni jej dál neposunuly. Stagnoval.

Sparťanská chyba se poté podepsala na následujícím podzimu. Odchovanec Bánské Bystrice ještě před sezonou odešel na hostování znovu do Bohemians. Zde je ale další chyba Sparty. K týmu se připojil až po letní přípravě, kterou absolvoval ve sparťanské juniorce. A šlo to na jednonásobném reprezentantovi Slovenska do 21 let vidět. Nejprve musel nabrat kondici, a až poté se znovu adaptovat na ligový fotbal.

To všechno ale vždy chvíli trvá. A teď to bylo pro Budinského až přespříliš. A co víc, kvůli dohodě klubů (za toto Sparta rozhodně nemůže, hráč na hostování nesmí proti svému kmenovému celku nastoupit) navíc chyběl v prvním utkání sezony, kdy Bohemians hráli na Spartě.

Hráči Bohemians remizovali 1:1 a jedním z hrdinů mače se stal gólman Fryšták, který začal klání při Budinského absenci jako jednička. Skvěle chytil střelu Ben Chaima a blýskl se i proti dalším střelám domácích, překonal ho pouze z penalty Lafata. A od té doby je neohrozitelným vládcem tyčí brány zeleno-bílých. Budinský chytal za podzimní část sezony pouze dva zápasy, a to znamenalo, že se vrátil zpět na Letnou.

Od sparťanského vedení dostal svolení trénovat v Baníku Ostrava, kam dnes natrvalo přestoupil. Pro Baník je skvělou volbou hlavně do budoucna. Jaro sice asi ještě protrpí na lavičce a chytat bude další posila Laštůvka, ale v dalším ročníku již může směle bojovat o post jedničky.

Transferu rozhodně pomohl i agent Nehoda, který dělá v ostravském klubu také člena sportovní rady. To ale nic nemění na tom, že Baník tímto přestupem získal posilu na mnoho dalších let. Naopak Sparta nedopatřením a velice špatnými kroky neodvedla pro Budinského potřebné služby. Nakonec dokonce slovenského brankáře prodala, což se jí v budoucnu téměř jistě vymstí. Budinský má totiž velký potenciál.

370 54