Alex v dresu české "jednadvacítky"
Foto: facebook.com/alex98kral

Alex Král: V Teplicích se chci probojovat do základní sestavy!

Alex v dresu české "jednadvacítky"

Exkluzivní a rozsáhlý rozhovor s vycházející hvězdou českého fotbalu - Alexem Králem, známým pod přezdívkou "český David Luiz". Jak hodnotí stříbrné EURO U19? Proč odešel ze Slavie? Čeho chce v Teplicích dosáhnout?

Alex v dresu české "jednadvacítky" Zdroj: facebook.com/alex98kral Tomáš Zemánek: Dobrý den, Alexi. Hned mé první otázky se bude týkat Vašeho bývalého klubu – Slavie Praha. Do Teplic jste přestoupil, protože kádr sešívaných je aktuálně skutečně mimořádně nabitý a zřejmě by plnění Vašich ambicí ohledně účasti v prvoligových zápasech bylo v Edenu mnohem složitější než právě Na Stínadlech, kde aktuálně hájíte barvy Teplic. Jaký máte k Vašemu bývalému klubu vztah?

Alex Král: "Ve Slavii jsem hrál 5 let a podařilo se nám s klukama vyhrát spoustu prestižních turnajů, jak halových, tak i na normálním hřišti, několikrát jsme se stali i mistry ligy a tak dále. Zažil jsem ve Slavii jak období, kdy se dařilo a vyhrávalo, tak také ty těžké chvíle. V podstatě jsem tam vyrostl. Prošel jsem celou mládež, dorost až po juniorku. Dál do áčka jsem bohužel ani jednou nenakouknul a bylo mi v podstatě řečeno, že v nejbliží době ani nenakouknu. To byl hlavní důvod proč jsem odešel."

Zahrál byste si ještě v budoucnu rád v červenobílém dresu, nebo už považujete kapitolu Slavia za uzavřenou?

"Za uzavřenou určitě nic nepovažuju a stát se může cokoliv. Ale nikdo neví, co bude. Momentálně se soustředím na to, abych se prosazoval v Teplicích."

Ve Slavii jste strávil důležitou část rozjezdu kariéry, máte tak o tomto klubu mnohem více co říct, než většina českých hráčů a fanoušků. Chtěl bych se tedy zeptat, jak vnímáte aktuální dění v řadách Slavie, ale na druhé straně i v zázemí druhého pražského 'S'. Oba dva pražští giganti v poslední době procházejí řadou velmi diskutovaných změn. Ať už mluvíme o relativně zaběhlé přítomnosti čínských majitelů ve Slavii, přestupové bouři, kterou ve Spartě rozpoutal kontroverzní Stramaccioni nebo o astronomických částkách na výplatních páskách hvězd, přilákaných především ze zahraničí. Jak byste tedy o aktuální situaci odvěkých pražských rivalů pohovořil?

"Samozřejmě to vnímám a sleduji. Jak do Slavie, tak do Sparty přišlo plno posil, které nebyly úplně levné. Cítím také větší zájem od veřejnosti. Jednak by se tím mohla zkvalitnit naše liga, právě příchodem hráčů ze zahraničí a také by tomohlo přitáhnout více lidí na zápasy. Já obecně mám rád, když přijde hodně lidí, protože to hráče vyhecuje a ten zápas má hned jiný náboj."

Alex ještě v dresu pražské Slavie Zdroj: www.facebook.com Aktuálně sbíráte první ligové starty v dresu Teplic. Jaké jsou pro sezónu 2017/2018 ambice klubu? A do jaké pozice se plánujete během tohoto rok trvajícího období dostat Vy sám?

"Naše ambice jsou postoupit do pohárů. Odhodlání a kvalitu na to podle mě máme, jen je potřeba to ukázat na hřišti. A pro mě osobně, nebudu nic skrývat, je cíl se během této sezóny probojovat do základní sestavy a stabilně hrát."

Spoustě fotbalových fanoušků byly Vaše kvality odkryty při nedávném Euru devatenáctek, kde jste se spoluhráči překonali mnohá očekávání. Samotné finále vám nakonec uniklo jen o vlásek. Jak byste tento turnaj ohodnotil? Budete na něj vzpomínat jako na nevídaný úspěch, nebo si spíše vybavíte gól z posledních vteřin zápasu, který vám sebral naděje na účast v přímém souboji o titul mistra Evropy?

"Bez spoluhráčů na hřišti nic neuděláte. My jsme bojovali jeden za druhého, díky tomu jsme prošli obě kvalifikace a i samotné EURO. V tom byla předevšim naše síla. Z toho také vynikaly individuální výkony. Myslím, že můžu mluvit i za kluky, že jsme z toho měli smíšené pocity. Na jednu stranu jsme to brali jako úspěch, protože Česká reprezentace dlouhou dobu nepostoupila na EURO U19, k tomu se nám podařilo postoupit. Na druhou stranu jsme byli zklamaní. Zvlášť proto, že jsme i týmy jako je Švédko, Portugalsko nebo Anglie dokázali potrápit, místy i přehrávat. Myslím, že jsme měli na to postoupit, bohužel nám v závěru chybělo štěstí. Každý z nás měl tu možnost porovnat se s těmi TOP hráči v našem věku, kdy se ukazálo, že s nimi dokážeme hrát vyrovnanou partii, ale také to, že je potřeba ještě hodně pracovat a zlepšovat se!"

Alex Král (13) na letošním ME U19 Zdroj: facebook.com/michal.sadilek.50 Hrajete na pozici defenzivního záložníka, není Vám však cizí ani místo stopera, nebo klasického středopolaře. Kde hrajete nejraději a kde jste, podle Vás, pro tým nejpřínosnější?

"Převážně teď hraju spíše na pozici stopera, jak v klubu, tak hlavně v reprezentaci. Odehrál jsem ale také pár ligových zápasů na pozici krajního obránce. Podle mě je dobře, že dokážu odehrát více postů. Nejlépe se teď však cítím na stoperovi."

 Je vidět, že na sobě hodně pracujete i mimo broušení schopností s míčem nebo znalostí fotbalových taktik. Je něco, co Vás při zdokonalování fyzických parametrů opravdu hodně motivuje, pokud pomineme právě samotný fotbal?

"Nejvíce mě asi motivuje něco v životě dokázat a být úspěšný. Rad koukám na internetu na různá videa nejen o fotbalistech, ale také o dalších úspěšných lidech. Čtu také knížky o tom jak to dokázali, čím si přošli a tak dále. Fotbal mě hlavně baví a pokud vás práce baví, tak je to to nejlepší."

Spousta lidí Vás zná i pod přezdívkou “český David Luiz“. Vznikla především díky v našich končinách netradičnímu stylu účesu, který vás oba spojuje. Už ne tolik lidí si však uvědomuje, že máte společné i místo působení na hřišti. Oba máte za sebou mnoho zápasů jako štítoví záložníci i jako stopeři. A v neposlední řadě jste na poměry defenzivně laděných typů oba dva mimořádně technicky nadaní. Jak tedy vnímáte srovnávání Vás a Davida Luize? Chcete jednou být jako on a je Vaším vzorem, nebo jste s ním ztotožňován pouze veřejností a žádný zvláštní vztah k němu nechováte?

"Můj vzor to vyloženě není a popravdě jsem ho začal sledovat, až po tom, co mě s ním začali lidé spojovat, hlavně tedy kvůli těm vlasům (smích). Určitě ho ale obdivuju a líbí se mi jeho styl hry. Jednou bych chtěl být pro svůj tým tak nepostradatelný, jako je on."

Seniorskou kariéru zkusí rozjet v Teplicích Zdroj: www.facebook.com Je spousta aspektů, které Vás oddělují od běžných fotbalistů podobné kvality. Ať už je to právě na první pohled netradiční účes, fotbalová všestrannost a mimořádný zápal pro hru, nebo Vaše vystupování, které na mě působí velmi sympatickým a přátelským dojmem. Hráči, kteří jsou v dobrém slova smyslu něčím jiní, což Vy rozhodně jste, bývají obvykle miláčky publika a velmi často se z nich stávají i tváře a nejslavnější články jednotlivých týmů. Co byste třeba řekl na představu, že by si v budoucnu každý, kdo se připravuje na zápas s českou reprezentací v jejím dresu představil v první řadě právě Vás?

"Nechci být stejný jako ostatní, ale také si na nic nechci hrát. Jsem především svůj. Jak vzhledem, tak vystupováním. Nejdůležitější ale je, že se rozhoduje na hřišti a to je potřeba si uvědomit. Samozřejmě by mě potěšilo, že když by se řeklo "česká reprezentace" tak by si lidé představili mě. To si ale nejdřív musím zasloužit, právě výkonama na hřišti."

Máte nějaký fotbalový vzor? Je nějaký hráč, trenér či klub o spolupráci s nímž sníte?

"Můj velký fotbalový vzor je Cristiano Ronaldo, jednak pro to, že má všechno podstivě vypracovaný a také kvůli jeho práci s fanoušky. Vyloženě vysněný klub nemám, sen je živit fotbalem a živit se jim dobře. A co se týče trenéra, tak je to Jose Mourinho."

A nakonec se ptám, kdo je podle Vás nejlepší hráč světa a také který klub považujete za aktuální světovou jedničku.

"Cristiano Ronaldo a Real Madrid. Nikdo nevstřelil více gólů v Lize mistrů, nedokázal víc než on a ještě nikomu se nepodařilo Ligu Mistrů obhájit."

Děkuji mnohokrát za ochotu a všechny odpovědi. Doufám, že se v budoucnu můžeme těšit na další spolupráci, a především Vám přeji hodně štěstí jak na klubové úrovni, tak s reprezentačními výběry.

613 0