Logo Evropských Her 2023 v Polsku
Foto: european-games.org

Evropské hry v Polsku za dveřmi. Nečekané sporty i mnoho místenek na OH do Paříže

Logo Evropských Her 2023 v Polsku

Teprve třetí Evropské hry se konají letos na přelomu června a července. Jejich důležitost však stoupá každým rokem. I když tuto akci občas doprovází skepse, letošní evropské hry konající se v Polsku přinášejí mnoho zajímavostí. A jednou z nich je i zapojení jednoho z tradičních zimních sportů.

Na posledních Evropských Hrách v roce 2019 v Minsku vybojovala česká výprava celkem 13 medailí - 2 zlaté, 5 stříbrných a 6 bronzových. V medailovém pořadí se umístila však až na 25. pozici, což bude chtít v letošním vydání her dozajista vylepšit. Zatímco některé sporty se objeví na hrách vůbec poprvé, pro jiné sporty znamenají evropské hry zároveň mistrostvím Evropy. V některých sportech se však také budou rozdělovat místenky na olympijské hry v roce 2024 v Paříži. Pojďmě se tedy společně podívat na zajímavosti z okolí her. 

Tou nejzajimavější jsou bezesporu nové sporty. Tím prvním je Teqball. Jedná se o sport, který je podobný nohejbalu, ovšem hraje se na zahnutém stole, který je o něco delší, než stůl na stolní tenis. Nepleťme si tento sport s Sepak Takraw, což je také podobný sport jako nohejbal, ovšem hraje se bez dopadu na zem a přes síť, která se výškově rovná síti v badmintonu. Dalším nečekaným objevem na hrách je bezesporu letní vydání skoků na lyžích, kde budou na můstcích v Zakopanem bojovat jak muži, tak i ženy. 

Velkou zajímavostí je také fakt, že v mnoha sportech budou Evropské Hry přímou kvalifikační událostí na letních olympijské hry v Paříží. České sportovce tak nebude motivovat pouze boj o medaile, ale také boj o olympiádu. Pojďme se tak společně podívat, v jakých sportech se bude bojovat o místenku na letní olympijské hry. 

Synchronizovaní plavání

Na Evropských hrách si vybojuje místenku nejlepší ženský duet. 

Skoky do vody

V každém individuálním závodě si vybojuje místenku jeden závodník. Dvojice získají místa na MS 2023 a 2024. 

Plavání

Plavci mohou plnit přísné limity dle regulí FINA. 

Lukostřelba

Na hry se přímo kvalifikují 3 nejlepší mužské a ženské týmy a 1 smíšený tým. Jelikož účastníci z týmových soutěží se budou moci zúčastnit také soutěže jednotlivců na OH, ze soutěže jednotlivců a jednotlivkyň na Evropských hrách se kvalifikují 2 závodníci/závodnice ze zemí, které nekvalifikovaly tým. Zároveň to může být jen jeden z každé země. 

Atletika

Jelikož atleti končí své představení již 25. června, na hrách se ještě nebudou plnit přísné limity a olympijský žebříček se zahájí až 1. července. Nicméně přísné limity mohou plnit pro individuální závody chodci, maratonci, vícebojaři a závodníci v běhu na 10.000 metrů. 

Box

Z každé váhové kategorie se kvalifikuje buď dvojice nebo čtveřice boxerů. A bude to přesně takto: 2 závodníci z mužských váhových kategorií (51kg, 92kg, 92kg+), 4 závodníci z mužských váhových kategorií (57kg, 63,5kg, 71kg, 80kg), 2 závodnice z ženských váhových kategorií (75kg), 4 závodnice z ženských váhových kategorií (50kg, 54kg, 57kg, 60kg, 66kg)

Break dance

1 závodník z mužského i ženského individuálního klání.

Vodní Slalom

Pouze vítěz obdrží místenku pro LOH 2024, kterou však vybojuje pro svoji zemi. Pokud bude zrovna daný závodník nominován na OH, o tom rozhodne každá federace. V každé mužské i ženské disciplíně obdrží místenku jen 1 země. 

Moderní Pětiboj

V každém indiviuálním závodě získá místenku 8 mužů a 8 žen. Jedná se tak o sport, kde bude rozděleno nejvíce místenek v jedné kategorii. 

Ragby

Vítězové Evropských her v mužské i ženské soutěží získají letenku na Olympiádu. 

Sportovní Střelba

V každé olympijské disciplíně bude udělena jedna místenka pro závodníka, který místenku ještě nevybojoval nebo jeho země ještě v dané disciplíně nevybojovala 2 místenky. 

Stolní Tenis

Vítězové pouze v disciplíně smíšených párů vybojují letenku na Olympiádu. 

Nekteré olympijské sporty, které nebyly zmíněny a na Evropských hrách se objeví, tak v nich budou moci sportovci sbírat body do žebříčku, které jim mohou pomoci ve světovém žebříčku, z něhož mohou být nasazeni do závodů, ze kterých se přímo kvalifikují na olympiádu. Kupříkladu Evropské hry mohou pomoci s body do žebříčku judistům nebo šermířům. 

77 0