Martina Sáblíková při tréninku po boku Zdeňka Štybara
Foto: Facebook - Martina Sáblíková Official

Kvalifikace Tokyo 2020 - Silniční cyklistika

Martina Sáblíková při tréninku po boku Zdeňka Štybara

V Riu to ženám nevyšlo, ovšem po založení profesionálního českého týmu by to mohlo klapnout v Tokyu. Ovšem už nejspíš bez Martiny Sáblíkové. Mužům roste nová mladá konkurence, která by se v japonské metropoli také mohla prosadit. A jaká povede cesta českých silničních cyklistů na hry pod 5 kruhů?

Zklamání nejen pro českou cyklistiku, ale pro miliony českých i zahraničních fanoušků se stal fakt, kdy Martina Sáblíková původně vyjela místenku na letní OH díky svému umístění v časovce na MS 2015. Následně jí však tato místenka nebyla udělena, protože česká ženská cyklistika neměla vyjetý dostatečný počet bodů v žebříčku UCI a tak nemohla žádná česká zástupkyně na hrách startovat. A to by se mělo otočit k lepšímu. Pražská Dukla totiž založila profesionální ženský tým, který by měl závodit na dostatečném počtu mezinárodních podniků, aby vyjel v žebříčku UCI potřebné body tak, aby Česká republika mohla poslat také zástupkyně ženské silniční cyklistiky. Tato problematika se naštěstí netýká jejich mužských protějšků, kteří mají zastoupení v několika velmi silných mezinárodních cyklistických stájích. 

Nejdůležitějším faktorem nominace na OH je žebříček UCI, čili mezinárodní cyklistické unie. Na jeho základě bude nominovaný jistý počet závodníků pro každou zemi. Místenky na OH se budou udělalovat dle žebříčku, který bude vydán 27.října 2019 a s následujícími podmínkami:

Muži - silniční závod

1. - 6. místo (UCI žebříček) - 5 místenek

7. - 13. místo - 4 místenek

14. - 21. místo - 3 místenek

22. - 32. místo - 2 místenek

33. - 50. místo - 1 místenka

Ženy - silniční závod

1. - 5. místo (žebříček UCI) - 4 místenky

6. - 13. místo - 3 místenky

14. - 22. místo - 2 místenky

Dále se budou udělovat místenky do silniční časovky. Do mužské časovky nominuje každá země po jednom závodníkovi, která se v žebříčku UCI umístí do 30. místa. Pro ženy pouze do 15. místa. Navíc se bude v redukovaném udělovat dalších 10 místenek dle umístění v silniční časovce na MS 2019 v britském Harrogate. 

:CZE Kteří Češi bojují o nominaci na Olympijské hry?

Roman Kreuziger, Leopold König, Jan Bárta, Jan Hirt, Zdeněk Štybar, Michal Schlegel, Petr Vakoč, Nikola Nosková, Jarmila Machačová, Veronika Jandová

A ptáte se, jak to bude s Martinou Sáblíkovou? Toto téma je zřejmě nejspíš ještě otevřené. Aktuálně se však zdá, že Martina nejspíš o start na LOH 2020 bojovat nebude. 

176 0