Český dráhový cyklista Tomáš Bábek
Foto: Facebook - Tomas Babek

Kvalifikace Tokyo 2020 - Dráhová cyklistika

Český dráhový cyklista Tomáš Bábek

Že by Česká republika měla po delší době medailového adepta v dráhové cyklistice? Tomáš Bábek k tomu rozhodně spěje. Přípravy v Japonsku a oblíbenost tamní kultury jsou jedněmi z faktorů, proč to Bábka táhne na hry pod pět kruhů do Tokya. Jaká je ale kvalifikační cesta pro jeho samotného a jeho reprezentační kolegy?

To, že je kvalifikační proces pro dráhové cyklisty nesmírně složitou záležitostí, si již národní olympijské výbory nejspíš zvykly. Nám se podařilo nahlédnout do několika zdrojů, odkud jsme získali podrobné informace a snažili jsme se to pro českého fanouška shrnout v pokud možno co nejjednodušší formě. 

DISCIPLÍNY

Týmový sprint mužů - Dle olympijského žebříčku, který bude uzavřen na jaře 2020, postoupí přímo na hry 8 týmů, každý tým bude obsahovat 3 jezdce. Na základě této kvalifikace navíc každý z národních olympijských výborů má právo nasadit 2 závodníky do individuálního sprintu a 2 závodníky do Keirinu. Celkem bude v tomto závodě startovat pouze osm družstev.

Individuální sprint mužů - Kromě již kvalifikovaných závodníků na základě týmového sprintu se dále nominuje dalších 7 závodníků na základě olympijského žebříčku, jenž bude uzavřen na jaře roku 2020. V případě nominace má každý dosud nekvalifikovaný národ možnost poslat na hry jednoho závodníka. Navíc kvalifikovaní závodníci do individuálního sprintu budou moci nastoupit také do Keirinu. Sprinterského závodu by se mělo celkem zúčastnit 30 cyklistů. 

Keirin muži - Kromě již kvalifikovaných závodníků na základě týmového sprintu se dále nominuje dalších 7 závodníků na základě olympijského žebříčku, jenž bude uzavřen na jaře roku 2020. V případě nominace má každý dosud nekvalifikovaný národ možnost poslat na hry jednoho závodníka. Navíc kvalifikovaní závodníci do Keirinu má možnost se zúčastnit také individuálního sprintu. Co se týče počtu, tak by to mělo být stejné jako u sprintu, tedy 30. 

Týmový stíhací závod mužů - Na základě olympijského žebříčku, jenž se uzavře na jaře 2020 se kvalifikuje celkem 8 družstev, každé družstvo se přitom skládá ze 4 závodníků. Navíc každý národní výbor, jenž nominuje tým do stíhacího závodu, obdrží 1 místo (závod dvojic) v disciplíně Madison. "Stíhačku" pojede pouze osm družstev,.

Madison muži - Na základě kvalifikace v týmovém stíhacím závodě bude v Madison startovat 8 dvojic a další osmička se nominuje na základě olympijského žebříčku. Limit je však opět pouze jedna dvojice za každou zemi. Celkem bude startovat 16 dvojic. Navíc národy, které se do Madisonu kvalifikovaly přímo z olympijského žebříčku navíc dostanou jednu místenku v závodě Omnium. 

Omnium muži - Na základě kvalifikace v Madison se bude moci zúčastnit Omnia celkem 8 závodníků a dalších 12 se nominuje na základě olympijského žebříčku. Celkem by tak mělo nastoupit 20 cyklistů. 

Týmový sprint žen - Na základě olympijského žebříčku se nominuje 8 nejlepších týmů, každý z týmu bude obsahovat 2 závodnice. Národní olympijské výbory, které nominují v týmovém sprintu navíc obdrží 2 místenky jak v individuálním sprintu, tak i v Keirinu. 

Individuální sprint žen - Kromě startujících na základě nominace z týmového sprintu se dostane nominuje také 7 nejvýše postavených žen na základě olympijského žebříčku, které však musí být národnosti, které z týmového sprintu nenominovaly. Další sedmička bude mít možnost startovat na základě nominace v disciplíně Keirin a tak by se ve startovním poli mělo objevit 30 závodnic. 

Keirin žen - Kromě startujících na základě nominace z týmového sprintu se dostane nominuje také 7 nejvýše postavených žen na základě olympijského žebříčku, které však musí být národnosti, které z týmového sprintu nenominovaly. Další sedmička bude mít možnost startovat na základě nominace v disciplíně individuální sprint a tak by se ve startovním poli mělo objevit 30 závodnic. 

Týmový stíhací závod žen - Na základě olympijského žebříčku, jenž se uzavře na jaře 2020 se kvalifikuje celkem 8 družstev, každé družstvo se přitom skládá ze 4 závodníc. Navíc každý národní výbor, jenž nominuje tým do stíhacího závodu, obdrží 1 místo (závod dvojic) v disciplíně Madison. 

Madison ženy - Na základě kvalifikace v týmovém stíhacím závodě bude v Madison startovat 8 dvojic a další osmička se nominuje na základě olympijského žebříčku. Limit je však opět pouze jedna dvojice za každou zemi. Celkem bude startovat 16 dvojic. Navíc národy, které se do Madisonu kvalifikovaly přímo z olympijského žebříčku navíc dostanou jednu místenku v závodě Omnium. 

Omnium ženy - Na základě kvalifikace v Madison se bude moci zúčastnit Omnia celkem 8 závodníc a dalších 13 se nominuje na základě olympijského žebříčku. Celkem by tak mělo nastoupit 21 cyklistek. 

2. března 2020 - Datum, kdy bude zveřejněn konečný olympijský kvalifikační žebříček

Žebříčky všech disciplín je možno sledovat na tomto webu:  https://www.uci.org/track/rankings

Počty závodníků, kteří se nominují na LOH 2020

Disciplína

Počet startujících

Týmový sprint muži 8 týmů (3 jezdci v týmu)
Individuální sprint muži 30
Keirin muži 30
Týmová stíhačka muži 8 týmů (4 jezdci v týmu)
Madison muži 16 týmů (2 jezdci v týmu)
Omnium muži 20
Týmový sprint žen 8 týmů (2 jezdkyně v týmu)
Individuální sprint žen 30
Keirin žen 30
Týmová stíhačka žen 8 týmů (4 jezdkyně v týmu)
Madison ženy 16 týmů (2 jezdkyně v týmu)
Omnium ženy 21

:CZEJak si vedou Češi v olympijské kvalifikaci

Disciplína

Postup na OH

Aktuálně postupuje?

(6.4.2019)

Týmový sprint muži Výsledek obrázku pro questionmark  Výsledek obrázku pro red cross
Individuální sprint muži Výsledek obrázku pro questionmark Výsledek obrázku pro green thick
Keirin muži Výsledek obrázku pro questionmark Výsledek obrázku pro green thick
Týmová stíhačka muži Výsledek obrázku pro questionmark Výsledek obrázku pro red cross
Madison muži Výsledek obrázku pro questionmark Výsledek obrázku pro red cross
Omnium muži Výsledek obrázku pro questionmark Výsledek obrázku pro red cross
Týmový sprint žen Výsledek obrázku pro questionmark Výsledek obrázku pro red cross
Individuální sprint žen Výsledek obrázku pro questionmark Výsledek obrázku pro red cross
Keirin žen Výsledek obrázku pro questionmark Výsledek obrázku pro red cross
Týmová stíhačka žen Výsledek obrázku pro questionmark Výsledek obrázku pro red cross
Madison ženy Výsledek obrázku pro questionmark Výsledek obrázku pro red cross
Omnium ženy Výsledek obrázku pro questionmark Výsledek obrázku pro red cross

:CZE Čeští závodníci, kteří bojují o olympijskou místenku

Jméno

Disciplína

Sára Kaňkovská Sprint, Keirin,
Jarmila Machačová Omnium, Madison
Kateřina Kohoutková Omnium, Madison
Lucie Hochman Omnium, Madison
Pavel Kelemen Sprint, Keirin
Martin Čechman Sprint, Keirin
Tomáš Bábek Sprint, Keirin
Robin Wagner Sprint, Keirin
Jiří Fanta Sprint, Keirin
David Sojka Sprint, Keirin
Jiří Janošek Keirin
Nicolas Pietrula Omnium
Denis Rugovac Omnium
Daniel Babor Omnium, Madison
Jan Kraus Madison
Luděk Lichnovský Madison

Největší šance Čechů na kvalifikaci?

Muži: Týmový a individuální sprint, Keirin

Ženy: Madison a Omnium

157 0