Český biatlonista Michal Šlesingr na SP v Novém Městě 2016
Foto: Jan Linha

Šlesingr a spol. vyhráli. Biatlonová unie zpřísnila tresty za doping

Český biatlonista Michal Šlesingr na SP v Novém Městě 2016

Laxní přístup. Tak byl hodnocen přístup biatlonové unie k porušování pravidel. A to zejména těch dopingových a především ze strany ruských závodníků či jejich sousedů z bývalého SSSR. Nyní ale nastala změna. Kdo se proviní, nebude pykat pouze osamoceně, nýbrž trest dostane rovnou celý svaz.

Politické téma, ve kterém se výrazně angažují zejména Martin Fourcade, Michal Šlesingr a Lowell Bailey, bylo nyní ze strany biatlonové unie vyslyšeno. A tak pokud se závodník daného státu proviní proti dopingovým pravidlům, nebude jediný, kdo bude za tento prohřešek pykat. Bude totiž možné udělit i kolektivní tresty. 

Země, která bude mít během jednoho roku alespoň dva závodníky, kteří dostanou za doping při nejmenším půl roční trest, budou moci postavit do každého závodu na mezinárodní úrovni o dva závodníky méně, než tomu bylo do té doby. V případě, že se bude jednat o tři jména, může omezení pro danou biatlonovou federaci trvat i dvě sezóny. 

Velmi tvrdý trest přijde v případě, kdy by se v zemi objeví až šestice provinilců. V takovém případě by to znamenalo suspendování jisté biatlonové federace z mezinárodních závodů na dva až čtyři roky. A pokud by se jednalo o systematické či organizovaný doping, bude muset federace zaplatit mnohem vyšší pokutu, než tomu bylo doposud. Dle starých pravidel byla horní hranice 100 tisíc EUR. Aktuálně se zvedla až na čtvrt milionů EUR. 

Toto zpřísnění pravidel by mělo do sportu, ve kterém se v posledních letech objevuje velké množství dopingovým případů, přinést více férovosti a méně podvodů. 

Autor: Jan Linha
401 343