Nový servisní kamion české reprezentace
Foto: facebook/český biatlon

Sezóna plná očekávání startuje. Biatlonisté jdou do ní s kamionem, ale bez Koukalové

Nový servisní kamion české reprezentace

Tradičně ve švédském Östersundu začne nový ročník Světového poháru v biatlonu. Česká reprezentace odcestovala do dějiště prvních závodů ve čtvrtek odpoledne v nejsilnějším složení, které je momentálně k dispozici. Na místě je i Gabriela Koukalová, jež ale kvůli přetrvávajícím problémům s lýtky nemůže stále naplno trénovat.

Závodníky a servismany tak může těšit zbrusu nový kamión, který dostali od federace.

S velkými, i když možná nesmělými očekáváními vyrážejí biatlonisté do nové sezóny, jejíž vrcholem budou zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. „Máme na co navazovat, v minulých sezonách jsme nastavili laťku hodně vysoko,“ usmál se na tiskové konferenci šéf biatlonového svazu Jiří Hamza.

Tato sezóna bude důležitá, protože bude olympijská. Máme tajné přání přivézt medaili. Do sezóny jdeme s otevřeným hledím. Uvidíme, na co to bude stačit,“ pokračoval Hamza nečekanou, nicméně vzhledem ke zdravotním komplikacím většiny sportovců v přípravě, reálnou větou. Od biatlonistů se ale pod pěti kruhy budou čekat medaile a nejlépe ta nejcennější, která ve sbírce chybí. „Snem by pro nás bylo zopakovat výsledek ze Soči,“ dodal na závěr Hamza.

V minulé sezóně udělala velkou radost fanouškům Gabriela Koukalová, která vybojovala zlato na mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu. Ta bude však na startu prvních závodů ve Švédsku chybět a nikdo neví, kdy premiérový ostrý závod absolvuje. „Její zdravotní stav není úplně stoprocentní s tím, že není schopna zvládnout absolutní zátěž. Dali jsme stranou všechny termíny. Vše se ubírá směrem k olympijským hrám, a buď tam bude závodit, nebo ne,“ řekl ke zdraví největší hvězdy týmu šéftrenér Ondřej Rybář, který nevyloučil, že by Koukalová startovala poprvé v letošním ročníku až právě na ZOH.

Výběr toho nejlepšího

Koukalová je i tak s ostatními ve Švédsku. Místo ní však na trať vyběhnou Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová a Jessica Jislová, která na poslední chvíli nahradila Veroniku Zvařičovou, které se nepovedla v kvalifikačních závodech střelba a sezónu začala v nižší kategorii IBU Cupu. „Je to výběr toho nejlepšího, co máme momentálně k dispozici,“ konstatoval Rybář.

Rovněž mužská část odletěla do Östersundu v pětičlenném složení. Trio Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Michal Krčmář doplnili Tomáš Krupčík a Jaroslav Soukup. „Rozhodly o tom dva nominační závody ve finské Imatře, kdy právě ti dva byli lepší. Adam Václavík odcestoval na IBU Cup,“ prozradil trenér mužů Michael Málek.

Zejména servismani, ale i biatlonisté půjdou do nadcházející sezóny s jednou velkou novinkou. „Udělali jsme všechno pro to, abychom vyhověli závodníkům. Jim i servismanům jsme koupili kamión. Zároveň jsme jim vylepšili i zázemí. Snad to našim sportovcům pomůže,“ přál si Hamza. „Splnili jsme všem sen,“ doplnil ho šéftrenér Rybář.

Autor: Ondřej Jícha
120 77