Český biatlonista Ondřej Moravec
Foto: wintersportsworld.sk

Po nepříjemném začátku vybojovala mužská štafeta postup mezi osmičku nejlepších

Český biatlonista Ondřej Moravec

Kvarteto ve složení Ondřej Hošek, Michal Krčmář, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec obsadili osmé místo. Přitom během první poloviny závodu figurovali na chvostu druhé desítky. Vítězství slaví suverénní Norové.

Štafetu rozjížděl dvaadvacetiletý Ondřej Hošek, který si tak na své konto připsal třetí start v SP. Při střelbě v leže Ondra nesestřelil jeden terč, svůj omyl ale dokázal prakticky ihned opravit a udržel se v kontaktu s čelem závodu. A ani na trati nijak neztrácel, naopak se statečně držel a dotáhl se na větší skupinku před ním. Střelba ve stoje už nebyla tak povedená, český reprezentant musel dvakrát opravovat a při odjezdu ze střelnice figurovala na dvacáté první příčce se ztrátou půl minuty. 

Na druhém úseku netradičně startoval Michal Krčmář, který většinou závod zakončuje. Bohužel Michal střeleckou část nezahájil dobře a musel využít všechny náhradní náboje. Český tým se tak propadl na chvost startovního pole. A ani rychlost běhu nebyla od Michala optimální. Ve druhé polovině svého úseku měl český reprezentant až šestnáctý čas. Ovšem střelba ve stoje byla od Krčmáře mnohem lepší, ale postavení příliš nevylepšila.

Michal Šlesingr se během svého úseku snažil navrátit českou reprezentaci minimálně do elitní patnáctky, což se mu povedlo. Při střelbě v leže pokosil všechny terče na první pokus a poskočil na jedenácté místo s odstupem sedmnácti vteřin na osmičku nejlepších, která odlišuje úspěšný závod od neúspěšného. Na stojce musel Šlesingr strávit téměř minutu, během níž musel dvakrát opravovat, a odložil tak útok na nejlepší osmičku. Během závěrečného běžeckého okruhu ale Šlesingr příkladně zabojoval (čtvrtý nejrychlejší čas) a posunul český tým na osmé místo.

Ondřej Moravec se snažil atakovat nejlepší šestici, na první Francii ztrácel téměř dvě minuty. Méně oblíbenou položku v leže zvládnul Ondra bez nutnosti dobíjení a i nadále pokračoval ve vylepšování postavení českého týmu. Za zády si vezl reprezentanty Švédska a Bulharska. Ondra během své druhé střelecké položky už musel dobíjet a přišel tak o sedmou příčku, kam se posunula štafeta Švédska. Do cíle ho pak hnalo početné množství českých fanoušků, kteří byli rozmístěni podél trati.

Z vítězství se raduje tým Norska, za který finišoval Johannes Thingnes Bö s pohodlným náskokem téměř pětadvaceti vteřin. Stříbro připadlo Francouzům . Třetí místo vybojovalo Rusko, které se na stupně vítězů dostalo i díky nepovedené závěrečné položce italského týmu.

Výsledky štafetového závodu na 4x7,5 km

1. Norsko (0+7) 1:13:11,1 min

2. Francie (0+6) +24,9 s

3. Rusko (0+4) +53,7 s

8. Česká republika (0+9) +2:05,4 min

175 180