Ondřej Hošek
Foto: facebook/Ondřej Hošek

Od vodního slalomu utekl Ondřej Hošek k biatlonu a nyní možná zažije první start v SP

Ondřej Hošek

V juniorských kategorií závodil se světovou špičkou vodního slalomu a patřil mezi nejlepší. Zdatně při tom zvládnul kombinovat vodní slalom i biatlon. V osmnácti ale pověsil pádlo na hřebík a zaměřil se pouze na zimní sport. A nyní možná Ondřej Hošek zažije premiérový start ve Světovém poháru.

Ondřej Hošek od raných let miloval dva sporty. V létě se věnoval vodnímu slalomu, v zimě pádlo nahradily lyže a malorážka. Do osmnácti let dokázal Hošek oba sporty zdárně kombinovat, pak ale přišla doba, kdy se musel rozhodnout, kterému sportu se bude věnovat naplno. A biatlon zvítězil. 

„V juniorech se to ještě dalo skloubit. Pak jsem se na vodě nedostal do reprezentace do 23 let a přehouplo se to směrem k biatlonu," uvedl Hošek v rozhovoru pro sport.cz. Kvůli své výšce 160 centimetrů je sice často terčem vtipů, ale prý už si zvykl a bere to s humorem. Ačkoliv by se jeho malá výška mohla zdát jako nevýhoda, on sám to tak nebere. Díky vodnímu slalomu má velmi vypracované ruce, čehož při biatlonu zdárně využívá. Na svém kontě má Hošek za svou krátkou kariéru biatlonisty už bronzovou medaili z mistrovství světa juniorů, konkrétně ze štafetového závodu.

Jeho biatlonová kariéra je teprve na začátku, ale již nyní má za sebou kvalitní výsledky (páté místo ve vytrvalostním závodě IBU CUPu v rakouském Obertilliachu), díky nimž dostal příležitost odjet na Světový pohár, který se momentálně koná v Oberhofu. „Střílí dobře, je dynamický, za poslední rok na sobě hodně zapracoval, vzali jsme ho sem trochu za odměnu." 

O své nominaci se Hošek dozvěděl den před Silvestrem a byl z ní pořádně nadšený. „Je zvláštní vidět kolem sebe nejlepší biatlonisty světa, ještě s tím nejsem úplně sžitý." Biatlonisté mají za sebou již závod ve sprintu, dnes je čekají stíhací závody. Ondra Hošek sice do nich nenastoupí, trenéři ale nevylučují možnost, že ho nasadí právě do zítřejšího štafetového závodu.

Za svou kariéru vodního slalomáře dosáhl Hošek na skvělé úspěchy v podobě titulu juniorského mistra Evropyza hlídky a na páté místo mezi světovou elitou. Za svůj sportovní vzor považuje Vavřince Hradílka, jeho sestra Kateřina patří mezi nejlepší na světě a pyšní se titulem mistryně světa v kategorii C1. A proč zvolil jako vzor právě Hradílka? „Líbí se mi, jak si sport neuvěřitelně užívá, má z každého tréninku i závodu obrovskou radost."

231 26