Biatlon
Foto: Facebook Michala Krčmáře

Norové ve štafetovém závodu zcela dominovali. Češi propadli

Biatlon

Obrovské množství trestných kol. Tak lze charakterizovat štafetový závod mužů. Pouze vítězní Norové a druzí Němci nemuseli kroužit metry navíc. Česká štafeta vinou pěti trestných kol skončila v poli poražených.

Šestadvacet štafet dnes bojovalo o co nejlepší umístnění. Biatlonisté se museli vyrovnávat s točivým větrem, který střelbu hodně komplikoval a diváci byli svědky mnoha tresných kol. A Češi na silný vítr doplatili. Kvarteto ve složení Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Adam Václavík a Michal Krčmář obsadilo až osmnácté místo. Pouze štafety Norska a Německa se dokázaly vyvarovat trestnému kolu.

Hned při první střelecké položce musel Michal Šlesingr na trestné kolo, když nedokázal opravit dvě své nepřestnosti. Po 150 metrech navíc se česká štafeta pohybovala na chvostu startovního pole, konkrétně na 22. příčce se ztrátou minuty na čelo závodu. Ovšem během položky ve stoje byli diváci svědky mnoha chyb a na trestný okruh musela třeba štafeta Francie nebo Ruska. Bohužel ani tentokrát se nedokázal Šlesingr popasovat s obtížnými podmínkami a musel kroužit dalších 150 metrů navíc.

Ondřej Moravec vyrazil na trať jako osmnáctý biatlonista se ztrátou téměř dvou a půl minuty na vedoucí štafetu Belgie. Střelba v leže se Moravcovi vydařila lépe než před tím Michalovi. Moravec sice musel opravovat a dával si na čas, ale trestnému okruhu se nakone vyhnul a posunul českou štafetu těsně za elitní patnáctku. A umístění české štafety Ondra vylepšil i během stojky, konkrétně na jedenácté místo. Na desáté místo Finska ztrácel Moravec půl minuty. 

Adamu Václavíkovi předával Moravec pomyslný štafetový kolík na pozici těsně za elitní desítkou se ztrátou přes tři minuty. Nejméně zkušený člen české štafety se s nelehkými podmínkami popasoval tak napůl. Během první střelby se nad Václavíkem vznášela hrozba trestného kola, situaci ale ustál a pokračoval v závodě bez metrů navíc. Bohužel při stojce už se Adam trestnému okruhu nevyhnul a přidal na konto české štafety již třetí.

Michal Krčmář se snažil vylepšit nelichotivé postavení českého týmu aspoň do první desítky. Bohužel střelecky se Michalovi stejně jako jeho kolegům nedařilo a přidal další dvě trestná kola. Celkem dnes museli Češi na pět trestných kol. Do cíle dorazil Krčmář na osmnácté pozici.

Z vítězství se s opravdu luxusním náskokem radovala štafeta Norska, která nemusela ani na jedno trestné kolo. Druhé místo vybojovalo Německo. Třetí doběhli Francouzi. Krom Čechů se nedařilo ani domácímu výběru Rakouska. Rakušané stejně jako dalších sedm štafet ze závodu odstoupili.

Pořadí  štafet mužů na 4x7,5 km

1. Norsko 1:21:21,8 hod (0+9)

2. Německo +1:54,9 min (0+17)

3. Francie +2:34,0 min (3+13)

18. Česká republika +6:45,9 min (5+20)

55 0