Český biatlonista Ondřej Moravec upadl a zlomil zbraň
Foto: www.facebook.com/biatlon.c

Moravec prodělal vážnou nemoc, i přesto je z Čechů nejrychlejší. Proč?

Český biatlonista Ondřej Moravec upadl a zlomil zbraň

Střelecky i běžecky rozpačitý závod. Tak by se dal nazvat sprint mužů v rámci dnešního podniku SP ve francouzském Annecy. Nejlepším z Čechů byl 34. Michal Krčmář, jenž na střelnici jednou chyboval. S dvěma minelami a o 3 příčky za ním skončil Ondřej Moravec. Michal Šlesingr i přes čistou střelbu na body nedosáhl.

Jako první z českých reprezentantů vstupoval do závodu s číslem 4 Michal Šlesingr. Na obou položkách předvedl čistou střelbu a vypadalo to, že si dojede pro nejlepší výsledek sezóny. Bohužel, opak byl pravdou. Na trati úplně propadl a skončil na nebodované 41. pozici, propastnou minutu a 57 sekund za vítězným Johannesem Bö z Norska, jenž také střílel čistě. Šlesingrův čas byl až 69. nejlepší, společně s Tomášem Krupčíkem. 

Nejlepším z našich na trati se opět stal Ondřej Moravec. Lepší výsledek si bohužel odstřelil na ležce, kde dvakrát chyboval. Stojku měl již tradičně rychlou a čistou. Ovšem v případě nuly mohl pomýšlet i na elitní desítku. Předvedl celkem 31. běžecký čas, což bylo nejlepší ze všech českých reprezentantů. Hned za ním se umístil Michal Krčmář. Ten navzdory jedné chybě na střelnici obsadil konečné 34. místo, 3 sekundy před Moravcem, jenž bral 4 body za sedmatřicáté místo.

Výborně dnes běžel také Adam Václavík. Po zlomenině nohy předvedl slušný 52. běžecký čas, bohužel jeho 4 chyby na položce ve stoje jej dnes stály body. Skončil až v deváté desítce. Do sobotní stíhačky se tak probojovali 34. Krčmář, 37. Moravec, 41. Šlesingr i 47. Krupčík. 

Moravec po nemoci poráží ostatní Čechy v bílé stopě.

Je to až neuvěřitelné nebo spíše překvapující, že závodník, jenž nemohl absolvovat přípravu na právě probíhající sezónu naplno, je aktuálně nejlepší z celé reprezentace. Není tomu tak pouze zde v Annecy, ale i během předchozích podniků světového poháru. Zatímco Krčmář, Šlesingr ani Krupčík se nemohou probojovat mezi nejlepší i přes čistou střelbu či s jednou chybou, Moravec dokáže předvést podobný nebo i lepší výsledek s vyšším množstvím chyb na střelnici. Ovšem v případě, kdy předvede bezchybnou střelbu, ostatní Češi mu nestačí. 

"Myslím si, že i ta nemoc byla k něčemu dobrá. Co mohu říci, tak jsem si neskutečně odpočnul. Myslím si, že to může být také velmi důležitým článkem do sezóny," prohlásil Moravec před několika týdny při rozhovoru pro Českou televizi. 

A opravdu se zdá, že "neúplný" trénink Moravcovi prospěl. Pomalu, ale jistě se dere nahoru. Jeho střelba je více méně stabilní, nedělá žádné velké výkyvy. Dnešní dvě minely v leže by se daly charakterizovat jako "velký" výpadek. Stabilita střelby je vidět, jelikož ji trénoval během svého "odpočinku" mnohem více. 

Za vše mluví dnešní běžecký výkon na trati. Nor Johannes Bö je na úvod sezóny opravdu nezastavitelný, nestačí mu ani francouzský suverén Martin Fourcade. Moravec ztratil na Nora minutu a šest sekund na trati, což není rozhodně špatný výkon po jeho problémech. 

Trojnásobný olympijský medailista je však znám tím, že dokáže svoji formu perfektně načasovat na vrchol sezóny. Uvidíme, co od můžeme čekat únoru v johokorejském Pyeongchangu. 

333 103