Norský biatlonista Tarjei Bö
Foto: www.facebook.com/tarjeiboe

Dramatický závod ovládl Nor Tarjei Boe! Češi až ve čtvrté desítce

Norský biatlonista Tarjei Bö

Úvodní sprint sezóny ovládl po velké bitvě norský biatlonista Tarjei Boe, který zvítězil s náskokem 0,7 vteřiny před Martinem Fourcadem. Čechům se opět příliš nedařilo a kromě Michala Šlesingra skončili všichni mimo bodované pozice.

Biatlonisté se v prvním sprintu Světového poháru museli vyrovnávat se stále sílícím deštěm a prudkým větrem, kvůli němuž museli upravovat svá mířidla. Nejlépe se se změnou podmínek oproti minulému závodu z českých závodníků popasoval Michal Šlesingr, který během první střelecké zastávky prokázal, že při něm stojí všichni biatlonoví svatí, když dvě z pěti ran byly hodně kalibrované a chybělo opravdu málo, aby musel Michal kroužit metry navíc. Při druhé střelbě sice Šlesingr jednou minul, i tak se ale postaral o nejlepší český výsledek v podobě třicátého osmého místa. „Dneska byla střelnice trochu horší než při dlouhém závodu, trochu pofukovalo. Mně se ležka povedla, na stojce jsem jednu minul, škoda toho, na trati to bylo si myslím trochu horší," uvedl Šlesingr v hodnocení svého dnešního představení.

Michal Krčmář bohužel nevstoupil do olympijské sezóny optimálně a střelecky se stále trápí. Navzdory tři sta metrům navíc nedokázal Michal vybojovat umístění mezi čtyřicítkou nejlepší a na první body do hodnocení SP stále čeká. „Je to upracovanější, chybí tomu lehkost, ale mělo by to jít nahoru," hodnotil svůj výkon po závodě v rozhovoru pro českou televizi.

Ondřej Moravec zahájil svůj závod lehce pomalejším během, to ale vynahradil při střelbě v leže, kdy se vyhnul trestnému kolu. Bohužel stejný výkon nepředvedl při zastávce ve stoje, po které musel kroužit 300 metrů navíc. V cíli obsadil Moravec 44. místo a postoupil stejně jako Krupčík nebo Šlesingr do zítřejší stíhačky. Tomáš Krupčík na střelnici stejně jako fenomenální Martin Fourcade nechal nesestřelený jeden terč a kroužil sto padesát metrů. V konečném pořadí obsadil 45. místo, těsně za Michalem Krčmářem a Ondrou Moravcem. Poslední z Čechů v dnešním závodě Jaroslav Soukup sice nezahájil závod špatně, ale naději na postup do stíhacího závodu si odstřelil při stojce, kde dvakrát chyboval. V cíli připadla Soukupovi až 68. příčka.

O drama se postaral Nor Tarjei Boe, který startoval s vysokým číslem. Díky parádnímu běhu se na dálku přetahoval o prvenství s Martinem Fourcadem a svůj tenoučký náskok dokázal uhájit. Do zítřejšího závodu odstartuje Boe s náskokem necelé vteřiny. Francouz Martin Fourcade se sice nenachází v úplné střelecké formě, ale vše vynahrazuje svým raketovým během, díky němuž si zajišťuje umístění mezi nejlepšími. Dnes do své úctyhodné sbírky přidal stříbrnou medaili. Bronz získal německý biatlonista Erik Lesser, který také dlouho útočil na druhého Fourcada.

Pořadí mužů ve sprintu na 10 km

1. Tarjei Boe (NOR) 22:40,6 min (1)

2.Martin Fourcade (FRA) +0,7 s (1)

3. Erik Lesser (NĚM) +3,7 s (1)

38. Michal Šlesingr (CZE) +1:14,0 min (1 ) 

43. Michal Krčmář (CZE) +1:27,3 min (2)

44. Ondřej Moravec (CZE) +1:29,3 min (2)

45. Tomáš Krupčík (CZE) +1:33,1 min (1)

68. Jaroslav Soukup (CZE) +2:04,6 min (2)

304 78