Letní příprava biatlonistů
Foto: biathlonword.com

Domácí kuchyně a různorodý trénink v početné skupině. I takto trénují čeští biatlonisté na olympijskou sezónu

Letní příprava biatlonistů

Česká biatlonová reprezentace započala letní přípravu, která se ovšem od těch předešlých liší.

Letní příprava je v plném proudu, týmy usilovně trénují a vyrážejí do středisek v Obertilliachu, Antholzi nebo Ruhpoldingu. Český tým bere svou přípravu trochu jinak: domácí kuchyně  a příprava v České republice jen s pár výlety za hranice. 

První týdny po sezóně byly pro biatlonisty odpočinkové. Mnozí vyrazili na dovolenou k moři. Česká hvězda Gabriela Koukalová jen nerada vzpomíná na loňskou posezónní přípravu, kdy návrat do kolotoče tréninků nesmírně bolel. „Po loňské sezóně jsem na šest týdnů úplně vypnula, nehnula jsem ani prstem a pak jsem se k tréninkům těžce vracela. Neskutečně to bolelo." Tomu se po letošní sezóně chtěla Gabriela vyhnout a svou dovolenou trávila mnohem aktivněji než tu předešlou. „Opravdový odpočinek jsem měla snad jen pět dnů, jinak jsem se snažila i během dovolené být hodně aktivní. Fyzicky se teď cítím opravdu dobře," uvedla Koukalová po pěti týdnech intenzivních tréninků. 

Letní přípravu českých biatlonistů začala cestou za hranice do německého Altenburgu, kam jelo 23 sportovců z A a B týmu. Tato skupina bude spolu trénovat po většinu léta, což je změna oproti předešlým rokům a ostatním reprezentacím, které trénují v malých skupinách. „Pro nás trénery je to organizačně těžší, ale domníváme se, že společný rozvoj dává možnost vidět celou skupinu a lépe sdílet informace," hlásí šéftrenér Ondřej Rybář. Po návratu do Česka se skupina vydala do kempů v Letohradě a Hnanicích na Znojemsku, v plánu jsou i návštěvy Nového Města na Moravě, Jablonce nad Nisou nebo také Francie.  Letní příprava biatlonistů Zdroj: biathlonword.com

Součástí letní přípravy bylo i mistrovství České republiky v biatlonu na horských kolech. Tituly obhájili Gabriela Koukalová a Ondřej Moravec. „Kolo mám ráda. Je to jeden z prostředků, který dělá naši přípravu pestřejší. To mě na biatlonu hodně baví. Běháme, střílíme, jezdíme na kolečkových lyžích, posilujeme… Neumím si představit být třeba plavkyní a každý den se pohybovat mezi stejnými stěnami bazénu. Tu monotónnost bych nezvládla," uvedla Koukalová během soustředění v Hnanicích na Znojemsku. „Zaměřili jsme se hodně základní výcvik v Letohradě a také v Hnanicích."

„Pro kluky i holky z celého týmu to byl opravdu těžký šampionát. Ještě v pátek všichni museli na Znojemsku zvládnout náročnou etapu na kole a v sobotu na trati to pak cítili. Při zátěži na horských kolech se sportovci dostanou za svoji obvyklou "hranu". Střílí totiž v mnohem větších intenzitách než v klasickém biatlonu. A když střelbu zvládnou, je to pozitivní a povzbuzující," okomentoval mistrovství Ondřej Rybář. Těžkou přípravu odnesl Jaroslav Soukup zlomeným palcem na nozem a Tomáš Krupčík nataženým stehenním svalem.

Letní příprava biatlonistů Zdroj: biathlonword.com

„Období bez sněhu a závodního rytmu je hodně dlouhé, a proto vítám každé měření sil. Jsem prostě závoďák. Ukáže nám to, zdali je trénink efektivní, jak zvládáme nové prvky a psychiku, na čem máme ještě pracovat. Jednoduše je každý závod pozitivní v mnoha směrech," podotýká několikanásobná medailistka z mistrovství světa. Koukalová vstoupila do přípravy na olympijskou sezónu s novou pažbou. „Chci zlepšit svoje skóre ve střelbě vstoje. Zásadní změnou je posun opěrky pro střelbu vstoje – hrušky – o několik centimetrů blíže k tělu. Měla bych tak dosáhnout stabilnější polohy. Novou pažbu mám teprve pár dnů, ale věřím, že se s ní rychle sžiji a bude mi dobře sedět."

Ondřej Moravec zahájil letní přípravu stejně jako Gabriela Koukalová s  novou zbraní. „Velkou změnou je, že jsem zásobníky nechal přemístit dopředu. Trochu se tak sice změnilo těžiště, ale na druhou stranu bych měl se zbraní rychleji manipulovat. Pažba je jinak totožná s tou původní, ke které se když tak mohu kdykoliv vrátit. Určitě opět půjdu do nějakého designu. Líbí se mi bílá barva, a tak ji asi zachovám. Byl bych rád, aby pažba nesla i národní prvky, ale konkrétní provedení nechám na Romanu Vítkovi, který mi ji bude stříkat."  Letní příprava biatlonistů Zdroj: biathlonword.com

A jak vidí Ondřej Moravec přípravu v tak velké skupině? „Ve skupině nás je 14 kluků a během střeleckých tréninků často soutěžíme. To je dobrá simulace závodů, při kterých je hlava nucená pracovat se stresem. Vnímám to jako velké plus a kvalitní mentální přípravu, když na mě někdo tlačí.“

V sprnu čeká biatlonisty návštěva Francie konkrétně oblasti Premanon.

493 0