Český biatlonista Michal Krčmář
Foto: www.facebook.com/mkrcmar23

Čeští biatlonisté završí přípravu na olympijskou sezónu ve finské Imatře

Český biatlonista Michal Krčmář

Skvělý dojem udělala na český biatlonový tým finská Imatra, a tak se rozhodli navštívit severské středisko podruhé.

Již po druhé se česká reprezentace vydává na sever do finské Imatry, která nahradila osvědčené Vuokatti. Biatlonisté mají v Imatře k dispozici střelnici s třiceti elektronickými stavy, několik běžeckých okruhů s různými profily, lázně nebo nafukovací halu s fotbalovým hřištěm, které při minulém soustředění zaznemenalo velký úspěch. S menšími zraněními se potýkají Michal Šlesingr a Tomáš Krupčík.

Do Imatry ovšem neodcestoval český B tým, který bude ladit formu v sousedním Švédsku, konkrétně v Idre. A jak hodnotí první soustředění v Imatře trenéři?

„Myslím, že tu panovala vzájemná spokojenost. My jsme si užívali toho komfortu, že na střelnici jsme byli zcela sami,“  zářil spokojeností trenér mužů Michael Málek, kterého těší, že celý tým už je zdravý a všichni jeho členové mohou naplno trénovat. „Ondra Moravec už nemusí řešit žádná omezení a trénuje na sto procent. Adama Václavíka sice ještě limituje zlomený kotník při klasice nebo krosovém běhu, ale bruslení mu už dovoluje zvládnout veškerou zátěž dobře. A fotbalová zranění Michala Šlesingra s Tomášem Krupčíkem měla naštěstí jen dočasný charakter."

Trenér žen Zdeněk Vítek, již má většinu týmu také zdravou. „Pouze Lea Johanidesová prvních pět dnů ještě nestřílela, protože doléčovala z Pokljuky vykloubený palec. Zranění ramene Evy Puskarčíková už naštěstí odeznělo dávno, a tak od září trénuje zcela naplno." Výjimku tvoří stále zraněná Gabriela Koukalová, jež sice trénuje, ale pořád to není optimální.

Zvládla vše, co jsme měli i s úpravami naplánované v rámci jejího režimu. Neskáču tři metry do výšky, ale těší mě, že nějakou práci odvedla. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dále," osvětluje momentální stav české jedničky šéftrenér Ondřej Rybář a zároveň dodává, že Koukalová se bude s týmem připravovat i během SP ve švédském Oestersundu.

Druhý pobyt na pomezí finsko-ruských hranic bude zaměřen především na rychlost, neboť první závody olympijské sezóny se rychle blíží. Biatlonisty čekají v rámci soustředění také ostré závodní testy. 

A kdo má vlastně jistou účast v závodech SP? Díky loňským výsledkům a umístěním v Top 25 hodnocení SP mají účast jistou Gabriela Koukalová, Eva Puskarčíková a Veronika Vítková, mezi muži to jsou zase Ondřej Moravec, Michal Krčmář a Michal Šlesingr. Pro úvodní kolo mohou trenéři do závodů nominovat ještě dva závodníky, respektive závodnice. O tyto místa bude bojovat trojlístek závodníků. „Holky pojedou dva nezávislé závody. To znamená bez stíhačky," prozrazuje Zdeněk Vítek metodu výběru. První dva v pořadí pojedou na SP, na třetího čekají závody IBU Cupu. 

A kdo bude bojovat o tato dvě místa? Mezi ženami se o start v SP poperou Jessica Jislová, Lea Johanidesová a Veronika Zvařičová, mezi muži budou soupeřit Tomáš Krupčík, Jaroslav Soukup a Adam Václavík. Ovšem trenéři nevylučují ani možnost točení sestavou a pozdějším změnám. 

166 97