Biatlonistka Gabriela Koukalová předává štafetu Michalu Šlesingrovi
Foto: fandimebiatlonu.cz

Čeští biatlonisté se brzy dočkají servisního kamionu

Biatlonistka Gabriela Koukalová předává štafetu Michalu Šlesingrovi

Dlouho očekávaný servisní kamion by mohli čeští biatlonisté dostat už koncem měsíce. Oznámil to šéf servismanů Tomáš Žídek.

„Vypadá to dobře. Koncem měsíce by to mělo být připravené," hlásí Tomáš Žídek. Díky pořízení kamionu se čeští biatlonisté zařadí po bok dalších biatlonových velmocí jako je Norsko, Německo nebo Francie. 

Záměr pořídit si servisní kamion, který by znamenal pro český tým řadu výhod vyslovil šéftrenér Ondřej Rybář již během mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu. Jedním z důvodu pořízení je udržení kroku se světovou špičkou. 

„Až kamion přijede, musíme vše doladit. Největší výhodou je zdraví. Je to o ventilaci. Další výhodou je mašina na broušení lyží. To je velká věc, kterou jsme začali používat minulý rok. Urychlí nám to práci. Během jednoho svěťáku připravíme věci pro další," řekl Tomáš Žídek  rozhovoru pro českou televizi. Zároveň dodává, že kromě kamionu lze očekávat další změny v týmu v podobě člověka navíc. Závody obvykle objíždí čtyři servismani, při mistrovství světa nebo olympijských hrách jejich počet vzrůstá na pět.  „Pracujeme na tom, abychom měli ještě jednoho člověka navíc. Ale jinak chceme vše usadit, aby každý věděl, kde má být."

Český servisní tým se velikostí sice nerovná velmocem jako je Francie nebo Německo, kteří mají tým o velikosti šest až osm lidí, ovšem nepatří ani mezi ty malé. „Střed týmu, který máme v Česku, je úplně super. Máme hodně podpory, jsme malí, ale kvůli tomu můžeme rychle reagovat," vidí výhodu v takovém počtu Tomáš Žídek. 

Biatlonová sezóna začíná na konci listopadu, ale již nyní mají servismani hodně práce v podobě přípravy materiálů. Pro Gabrielu Koukalovou je k dispozici zhruba čtyřicet párů lyží, které testují a probírají, aby vybrali ty nejvhodnější. 

Žídek také přiznal, že někdy se příprava lyží nepovede a biatlonisti nemají vhodně namazáno. „Naším cílem je, že v nejhorším bude závodník připraven do průměru. Ale chceme mít samozřejmě ty nejlepší lyže." Práce servismanů nekončí ani v momentě, kdy závodníci vyběhnou na trať. Žídek se svým týmem pozorně sleduje, jak lyže jedou, aby je mohli dál ladit a co nejlépe připravit pro biatlonisty. 

Autor: Hana Řeháková
252 0