Eva Puskarčíková a Markéta Davidová
Foto: Petr Slavík

Česká ženská štafeta vinou trestného kola a mnoha dobíjení obsadila deváté místo

Eva Puskarčíková a Markéta Davidová

Česká štafeta žen obsadila v dnešním závodu deváté místo. O lepší umístnění ji připravilo trestné kolo a vysoký počet dobíjení. Z vítězství se radovala štafeta Francie před domácím Německem. Bronz překvapivě vybojovala štafeta Švédska.

Závod za Česko rozjela Eva Puskarčíková. Závodnice se během celého závodu musely potýkat s mlhou, která velmi znesnadňovala střílení. Puskarčíková se ovšem nenechala rozhodit a úvodní střeleckou položku zvládla bravurně a ze střelnice odjížděla na druhém místě. Bohužel při střelbě ve stoje se jí už tolik nedařilo a musela třikrát dobíjet. Trestnému kolu se sice vyhnula, ale propadla se mimo stupně vítězů na osmé místo. Na trati se snažila smazat své manko na přední závodnice, což se jí do jisté míry podařilo a pomyslný štafetový kolík předávala na sedmém místě.

Jessica Jislová rozjížděla svůj úsek pomaleji stejně jako při předchozím štafetovém závodě. Její ztráta na čelo dělala přes třicet vteřin. Spolehát se Jislová musela především na kvalitní střelbu, kterou velmi komplikovala stále hustá mlha a přidávající se sněžení. Bohužel po střelbě ve stoje musela Jislová kroužit 150 metrů navíc, což znamenalo propad pořadím na desáté místo. 

Markéta Davidová se během svého úseku snažila stáhnout ztrátu zaviněnou trestným kolem Jislové a dotáhnout se na elitní šestici. Při střelbě v leže musela Davidová dvakrát dobíjet, situaci ale ustála a vyvarovala se dalšího trestného kola na konto České republiky. Oproti startu si polepšila o jednu příčku, na první Francii ale ztrácela už propastnou jednu minutu a čtyřicet dva vteřin. Stojka ovšem byla pro Davidovou pořádně komplikovaná a hrozba 150 metrů navíc se vznášela pořádně nízko. Markéta nakonec zvládla sestřelit všech pět terčů a pokračovala bez trestného okruhu.  

Nejlepší česká závodnice probíhající sezóny Veronika Vítková vyrazila do boje na průběžném desátém místě se ztrátou přes dvě minuty na vedoucí závodnice. Na osmé Japonsko ztrácela půl minuty. Bohužel ani Verče se při dnešní střelbě nedařilo a přidala další tři dobíjení na první položce a dvě dobíjení při střelbě ve stoje. V posledním běžeckém okruhu pak bojovala s polskou závodnicí Nowakowskou o osmé místo. Polka ovšem zvládla nápor Vítkové odrazit a v cíli z toho bylo pro Česko konečné deváté místo.

Z vítězství se radovala štafeta Francie. Druhé místo připadlo domácí štafetě. Bronzový stupínek obsadila překvapivě štafeta Švédska. Ze startovního pole dvaceti štafet se dokázaly trestného kola vyvarovat pouze tři kvarteta.

Pořadí ženských štafet na 4x6 km

1. Francie 1:12:42,4 min (1+10)

2. Německo +32,4 s (2+13)

3. Švédsko +48,2 s (0+8)

9. Česká republika +3:04,8 min (1+18)

112 34