Ženská biatlonová štafeta ve složení Gabriela Soukalová, Eva Puskarčíková, Jitka Landová a Veroniia Vítková
Foto: www.gabrielasoukalova.com

Česká štafeta žen získá dodatečně medaili z olympijských her!

Ženská biatlonová štafeta ve složení Gabriela Soukalová, Eva Puskarčíková, Jitka Landová a Veroniia Vítková

Kvarteto ve složení Gabriela Koukalová, Eva Puskarčíková, Jitka Landová a Veronika Vítková dostane po téměř čtyřech letech bronzové medaile z Olympijských her v Soči. Původně druhé Rusky byly suspendovány kvůli dopingu Olgy Vilukhiny a Yany Romanovy.

Podezření z dopingu se nad ruskou biatlonovou čtveřicí, která na domácí olympiádě získala druhé místo, vznášelo už hodně dlouho. Spousta fanoušků jen čekala, kdy se potvrdí. A stalo se. Členky ruské štafety  Yana Romanova a Olga Vilukhina byly jako spousta dalších sportovců z jejich země usvědčeny z použití zakázaných látek. A nejen toho. Státem organizovaný doping dle podrobného vysvětlení Richarda McLarena a Denise Oswalda v zemi fungoval. Podrobnosti sepsali oba na několik desítek stránek. 

Nejenže se kvůli pozitivním testům nesmí Yana Romanova a Olga Vilukhinova už nikdy zúčastnit olympijských her, ale musí také vrátit své vybojované medaile. Obě však již ukončily kariéru. Na třetím místě v závodu ženských štafet nahradí ruskou čtveřici ta česká, která se původně umístila na čtvrté příčce. O pozici výše poskočí také norský tým.

Díky usvědčení Rusek z dopingu se o pozici výše posune také Ukrajinka Vita Semerenko ve sprintu, kde skončila původně třetí. Její původní umístnění obsadí Karin Oberhofer z Itálie. O nejlepší výsledek českých reprezentantek  se v závodu singlistek tehdy postarala Veronika Vítková, která nyní poskočí na 15. místo.

Rusko již během posledních měsíců přišlo o celkem 11 medailí a v pořadí národů klesklo již na šestou příčku. Kromě ruských biatlonistek byli stejnou měrou v ponděli potrestáni také skeletonista Sergey Chudinov a členové zlatého čtyřbobu Dmitrij Trunenkov a Alexey Negodaylo. 

508 428