Eva Puskarčíková a Markéta Davidová
Foto: Petr Slavík

Česká štafeta vybojovala v generálce na OH šesté místo!

Eva Puskarčíková a Markéta Davidová

Poslední štafetový závod před vrcholem sezóny v podobě Olympijských her v Pyeongchangu mají za sebou i biatlonistky. České kvarteto v něm obsadilo šesté místo! Z vítězství se radovalo domácí Německo.

Poslední štafetový závod před Olympijskými hrami v Pyeongchangu rozjížděla za Českou republiku Jessica Jislová. Od prvních metrů do toho pořádně šlápla a držela se na předních příčkách. Při položce v leže potřebovala Jessica jeden náhradní náboj a ze střelnici odjížděla na šestnáctém místě. Ztráta ovšem nebyla nijak závratná, na nejrychlejší Italku ztrácela čtrnáct vteřin. Po střelbě ve stoje přišel další propad pořadím. Jislová musela dvakrát dobíjet a klesla o dvě příčky na osmácté místo. Ovšem česká závodnice v posledním běžeckém okruhu pořádně zabojovala a vytáhla českou štafetu na 13. příčku.

Markéta Davidová vybíhala na trať se ztrátou jednačtyřiceti vteřin na první Italku Wierer. Nejmladší členka české štafety, která do Ruhpoldingu přijela jen kvůli tomuto závodu, bojuje o svou účast na olympiádě v Pyeongchangu. Markéta se stejně jako před ní Jessica nevyvarovala jedné chyby při první střelecké položce. První bezchybné položky se česká štafeta dočkala až na čtvrtý pokus, posun pořadí se ale nekonal. 

Pomyslný štafetový kolík přebírala Eva Puskarčíková na 13. místě se ztrátou jedné minuty a pědavaceti vteřin na vedoucí Němku Hildebrand. Na první položce pokračovala v zavedené tradici a i ona nechala na ležce jeden nesestřelený terč. Nebýt chyby předvedla by Puskarčíková jeden z nejrychlejších střeleckých časů. Při střelbě ve stoje využila Eva zaváhaní závodnic před ní a posunula českou reprezentaci do elitní desítky na deváté místo.

Poslední pokus dostat Česko do osmičky nejlepších měla osmá žena celkového hodnocení SP Veronika Vítková. Ta do toho pořádně šlápla a během prvního běžeckého úseku stáhla dvanáct vteřin na první Německo. I ona musela při položce v leže jednou dobíjet, ovšem střelba ve stoje byla bezchybná a navíc se jednalo o nejrychleji zastřílenou položku! V kombinaci s kvalitním během vytáhla českou štafetu na konečné šesté místo!

Z vítězství se raduje domácí štafeta, kterou do cíle dovezla po urputné běžeckém souboji s Federicou Sanfilippo Laura Dahlmeier. Bronzový stupínek obsadilo Švédsko, které navázalo na výsledek z minulého štafetového závodu v Oberhofu, kde stejně jako dnes vybojovalo třetí místo.

Výsledky štafety žen na 4x6 km

1. Německo (0+3) 1:08:47,0min

2. Itálie (0+9) +2,9 s

3. Švédsko (0+5) +17,2 s

6. Česká republika (0+7) +1:04,0 min

293 273