Biatlon
Foto: Facebook Michala Krčmáře

Češi zamlžený závod nedokončili! Z vítězství se radují Švédové

Biatlon

Podle mnoha lidí včetně šéftrenéra Ondřeje Rybáře neregulérní závod mají za sebou mužské štafety, které se musely vypořádávat s opravdu hustou mlhou. Chvílemi nebyly terče vůbec vidět a biatlonisté strávili na stavech i přes dvě minuty na položku. Češi do cíle, stejně jako dalších čtrnáct štafet, nedorazili.

Za Česko odstartoval závod Tomáš Krupčík. První běžecký okruh se Tomáš držel mezi osmičkou nejrychlejších. Stejně jako předtím ženy se museli biatlonisté vypořádavat s hustou mlhou a sněžením. A bohužel hned po úvodní střelecké zastávce celého závodu musela česká štafeta kroužit 150 metrů navíc, kvůli čemuž se propadla až na dvacáté místo se ztrátou přes padesát vteřin na vedoucího závodníka. Bohužel při střelbě ve stoje to bylo ještě mnohem horší, Krupčík nedokázal sestřelit další tři terče a Česká republika tak měla po prvním kole na kontě čtyři trestné okruhy. Pomyslný štafetový kolík předával na 22. místě.

Premiérový start v závodu SP zažil dvaadvacetiletý Ondřej Hošek, který běžel druhý úsek. Při střelbě v leže, kdy většina štafet musela na trestné kolo, Ondra potřeboval pouze jeden náhradní náboj navíc a výrazně českému týmu polepšil na 15. místo! Ondra předvedl třetí nejrychlejší střelbu! Bohužel smůla přišla na stojce, kdy nedokázal sestřelit jeden terč a propadnul se o čtyři příčky dolů.

Vylepšit postavení českého týmu se snažil na třetím úseku Ondřej Moravec. Na první položce předvedl Moravec solidní výkon, ačkoliv musel na několik vteřin přestat kvůli mlze střílet, vyvaroval se trestnému kolu. Kromě biatlonistů se na stavy několikrát postavili i trenéři a zástupci IBU, kteří diskutovali o možném zrušení závodu. Moravec ani při střelbě ve stoje nemusel na trestné kolo a svůj úsek zvládnul nejlépe ze všech českých reprezentantů a polepšil českému týmu mezi patnáct nejlepších.

Michal Krčmář bohužel nedokázat napodobit výkon Moravce a po střelbě v leže musel na trestný okruh. Ze střelnice odjížděl na třináctém místě. Položku ve stoje už Michal neodstřílel, neboť byl stejně jako všichni za ním ze závodu stažen.

První místo získala štafeta Švédska. Stříbro vybojovala Itálie. Bronzový stupínek obsadili Norové. Ani jedna z pětadvaceti štafet nedokázala absolovavat závod bez trestného kola. Hned desetkrát museli kroužit Němci. Dvanáct štafet závod nedokončilo.

Pořadí štafet mužů na 4x7,5 km

1. Švédsko 1:19:44,1 min (1+8)

2. Itálie +1:10,8 min (2+11)

3. Norsko +2:04,6 min (3+14)

DNF Česká republika (6+12)

70 1