Český oštěpař Petr Frydrych
Foto: http://www.all-athletics.com

VIDEO: Český oštěp vládl atletickému MS. Získal kompletní sbírku medailí

Český oštěpař Petr Frydrych

Nejdříve to byla veteránka českého atletického týmu Barbora Špotáková, která vybojovala mírně nečekanou zlatou medaili. Včera se však zaskvěla skvadra Jana Železného. Jakub Vadlejch a Petr Frydrych totiž vybojovali světové medaile v nových osobních rekordech.

Špotáková zlatá v 36 letech

Nejdříve jsme se mohli těšit z překvapení jménem Barbora Špotáková. Veteránka českého národního týmu překvapila téměř všechny přítomné i diváky u televizních obrazovek. Dal se od ní očekávat útok na medaili, ale v tu zlatou věřili jen ti největší optimisté. 

Velmi kvalitiní hod o délce 66,76 metru nakonec na zlato s přehledem stačil. A tak po devátém místu z před dvou let z Pekingu slavila v Londýně trochu nečekaný triumf. Získala navíc zlatou medaili na stadionu, kam se vrátila po 5 letech, kde v roce 2012 vybojovala titul olympijské šampionky. 

Neuvěřitelný Double českých oštěpařů

Jakub Vadlejch již dlouho hází mnoho kvalitních hodů za 85 metrů a přál si dlouho překonat již 90metrovou hranici. To se mu ještě nepovedlo, ale ve finále MS si slušně vylepšil osobní rekord, když poslal své náčiní v druhém pokusu na metu 89,73 metru. Pouhých 27cm od magické hranice 90 metrů a pouhých 16 cm od zlatého hodu Němce Johannese Vettera. 

Znovuzrození českého oštěpařského talentu. Tak se dá nazvat úspěch Petra Frydrycha. Kdysi dostával Petr jakožto velká olympijská naděje tzv. olympijské stipendium od MOV, které mu mělo pomoci se připravit co nejlépe na svátek pod pěti kruhy. A to se mu směrem k Londýnu 2012 příliš nepovedlo. Ovšem jeho nejlepší sezóna proběhla již před 7 lety v roce 2010, kdy Petr zvítězil v celém seriálu Diamantové Ligy a byl hlavním adeptem na zlato na ME. Bohužel zranění zad jej tehdy odsoudilo "až" k desáté pozici. 

Jeho příběh na letošním MS se psal opravdu netradičním způsobem. Kvalifikační limit na MS splnit takřka na poslední chvíli, když na slovenské extralize hodil svůj oštěp do vzdálenosti 84,94 metru, čímž splnil přísnější kritérium pro start na MS. Tento pokus mu dal naději, že jeho forma roste směrem k MS správným směrem. A bylo to tak. Když se postavil na rozběh kvalifikace, formu cítil. Jeho náčiní hned prvním pokusem letělo na metu 86,22 metru, což pro Petra znamenalo vylepšení letošního osobního maxima a celkové druhé místo v kvalifikaci. 

A mnoho kvalitních hodů předvedl i v samotném závodě. Započal závod hodem 84,31 metru, což mu prakticky zajistilo užší finále. Poslední 3 hody však měly kvalitu medailisty z MS. Dvakrát se totiž trefil na značku 87,93 metru a zaujímal průběžnou čtvrtou pozici. V posledním pokusu se však do oštěpu opřel ještě víc a poslal jej na metu 88,32 metru, což neznamenalo pouze vylepšení osobního maxima, ale také posun na bronzovou příčku Thomase Röhlera, kterého přeskočil o pouhých 6 centimetrů. Němec vzápětí na Frydrychův pokus reagovat nedokázal a tak mohla Česká republika slavit double. 

176 0