Český oštěpař Jakub Vadlejch
Foto: Matthew Quine - EME NEWS

Oštěpař Vadlejch se vyhoupl do čela světových tabulek

Český oštěpař Jakub Vadlejch

Ve finském Turku pokračoval zlatý seriál World Athletics Tour. Oštěpař Jakub Vadlejch ho ozdobil letošním nejlepším světovým výkonem. Kristiina Mäki byla pátá v sezónním maximu. Amálie Švábíková si vyskákala šesté místo.

Mítink v Turku je jedním z oblíbených závodů oštěpaře Jakuba Vadlejcha a letos se mohl radovat ze svého premiérového vítězství v rámci tohoto podniku. Navíc se mu to podařilo ve velkém stylu. Už jeho první pokus byl velmi kvalitní, když se oštěp zapíchl na 86.67. Hned v druhé sérii pak ještě výrazně přidal, jelikož poslal své náčiní až na 89.51, díky čemuž se vyhoupl do čela letošních průběžných světových tabulek před indického olympijského šampiona Neeraje Chopru. Pro svěřence Jana Železného se jedná o třetí nejhodnotnější kariérní výkon. Spokojen mohl být i domácí Oliver Helander, jenž bral druhé místo za 87.32. Třetí byl Němec Julian Weber (85.82).

Tak trochu před domácím publikem závodila na patnáctistovce Kristiina Mäki a závod se jí vydařil skvěle, když v něm finišovala na pátém místě ve výrazně vylepšeném sezónním výkonu 4:05.08. Tímto časem navíc splnila potvrzovací výkon ČAS směrem k účasti na mistrovství světa v Budapešti. Závodnice na prvních třech místech se vešly do jedné desetiny. Zvítězila Irka Sarah Healy (4:03.85) před Italkou Gaiou Sabbatini (4:03.88) a Britkou Ellie Baker (4:03.95).

Tyčkařka Amálie Švábíková musela kvůli zranění kotníku vynechat Memoriál Josefa Odložila a do závodního sektoru se vrátila právě v Turku. Základní výšku 431 centimetrů zdolala napodruhé a dva pokusy potřebovala následně i na překonání další postupné hodnoty 446 centimetrů. 456 už bylo tentokrát nad její síly a v soutěži obsadila šesté místo. Finskému publiku udělala radost Wilma Murto, která zvítězila za 475 centimetrů. Stejnou disciplínu mužů ovládl ve výkonu 590 centimetrů Američan KC Lightfoot.

O jeden z top výkonů mítinku se postarala australská výškařka Nicola Olyslagers, která úspěšným skokem na 201 centimetrech vyrovnala letošní nejlepší světový výkon Ukrajinky Yaroslavy Mahuchikh. Druhá Britka Morgan Lake skočila 197 centimetrů.

Švédský diskař Daniel Stahl podruhé v krátkém sledu přehodil 70 metrů. Po nedělním mítinku v Sollentuně pokořil tuto hranici i v Turku, kde zapsal 70.38 a porazil úřadujícího světového šampiona Slovince Kristjana Čeha.

Zdroj: atletika.cz

7 0