Německý oštěpař Johannes Vetter
Foto: www.facebook.com/johannes.vetter.official

Naruší nadvládu německého oštěpu české duo a získá pro Železného medaili?

Německý oštěpař Johannes Vetter

Německá nadvláda oštěpařů je v letošním roce opravdu úctyhodná. Bez sebemenších problémů se do finále probojovala trojice Vetter, Röhler i Hofmann. Takovým tajným přáním je umístění kompletní trojice na stupních vítězů. Toto přání se bude snažit rozbít české duo Vadlejch-Frydrych.

Německý oštěpař Johannes Vetter byl jediným, kdo překonal v kvalifikaci devadesátimetrovou hranici, čímž ukázal, že si přivezl na světový šampionát formu jako hrom. Do finále se dostali také olympijský šampión Thomas Röhler a doplní je ještě Andreas Hofmann. Celé trojici stačilo na to, aby se kvalifikovali do finále, postavit se pouze k jednomu hodu. 

Velmi nečekaného výsledku dosáhl Petr Frydrych, který poslal oštěp v prvním pokusu kvalifikace do vzdálenosti 86,22 metru, čímž si nejen vylepšil letošní osobní maximum, ale po delší době překonal hranici 85 metrů. V kvalifikaci nakonec obsadil druhé místo za vítězným Vetterem. Co je ale více potěšující, je fakt, že se mu podařilo takovýto hod předvést během mistrovství světa. Vypadá to tak, že Petr si na MS přivezl jak dobrou formu, tak i závodnickou pohodu. 

Do finále také hladce proklouzla největší česká mužská oštěpařská naděje, Jakub Vadlejch. Jeho první pokus sice neletěl za hranici 85 metrů, ale 83,87 metru bezpečně zajistilo postup, jelikož kvalifikační limit se nacházel na hranici 83 metrů. 

Konkurence však bude na světovém šampionátu vysoká. Po několika letech se vrací ve vrcholné formě Fin Tero Pitkämäki, který v kvalifikaci jen o 3 cm nepřekonal 86metrovou hranici. Zlobit budou určitě také olympijští medailisté z Ria. O světovou medaili se totiž bude chtít poprat také Keňan Yulius Yego a Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga. 

O kvalitě finále napovidá už i fakt, že kvalifikační limit 83 metrů překonalo hned 13 oštěpařů a mezi nimi i závodníci z oštěpařských trpaslíků, jako jsou Katar, Indie nebo Řecko. 

FINÁLOVÉ SLOŽENÍ

Johannes Vetter (GER), Thomas Röhler (GER), Andreas Hofmann (GER), Petr Frydrych (CZE), Jakub Vadlejch (CZE), Keshorn Walcott (TRI), Yulius Yego (KEN), Tero Pitkämäki (FIN), Ioánnis Kiriazis (GRE), Davinder Singh (IND), Magnus Kirt (EST), Ahmed Bader Magour (QAT), Marcin Krukowski (POL)

95 0