Romana Maláčová překonává laťku na Pražské tyčce 2017
Foto: Eduard Erben - atletika.cz

Maláčová a Kudlička vítězi Pražské tyčky, Ptáčníková s letenkou na mistrovství světa

Romana Maláčová překonává laťku na Pražské tyčce 2017

Pražskou tyčku opanovali poprvé Romana Maláčová a již poosmé Jan Kudlička. Spokojená byla i Jiřina Ptáčníková, která se nominovala na mistrovství světa do Londýna.

Jako první se v dolní části Václavského náměstí představily ženy. Šestadvacátý ročník mezinárodního tyčkařského mítinku ovládla Romana Maláčová výkonem 461 centimetrů, což je její nový osobní rekord pod otevřeným nebem. Pár dní před mistrovstvím Evropy družstev tak prokázala výbornou formu. Přitom za sebou měla únavnou jedenáctihodinovou cestu z mítinku v Polsku, kde v neděli výkonem 455 cm vyhověla kritériím pro start na mistrovství světa. Maláčová se nakonec nepokoušela o vylepšení absolutního osobního rekordu 462 centimetrů, protože ji začalo bolet lýtko, které ji v zimě připravilo o měsíc tréninku. Sama sice měla chuť rekordní výšku zkusit, ale trenér byl proti: „Už mě to bolelo a trenér už nechce riskovat, protože ví, že je to pak na dlouho. Ještě jsem to chtěla zkusit, ale on mi řekl, že v žádném případě.“

Romana Maláčová překonává laťku na Pražské tyčce 2017 Zdroj: Eduard Erben - atletika.cz

Druhá skončila čtyřnásobná vítězka Pražské tyčky Jiřina Ptáčníková. Ta napotřetí překonala laťku ve výšce 456 centimetrů, výrazně si vylepšila sezónní maximum a hlavně splnila limit pro start na mistrovství světa. Jedenatřicetiletá tyčkařka vynechala halovou sezonu kvůli zranění kolena, a tak není divu, že se jí po úspěšném skoku v očích objevily i slzy štěstí. „Já jsem strašně spokojená. Ještě tam rezervičky jsou, ale jsem ráda za každý závod, který vydržím zdravá. Dneska 456 bylo nad mé očekávání a ještě úplně nepřály povětrnostní podmínky, takže myslím si, že to bude ještě lepší.“ Třetí místo obsadila Kanaďanka Alysha Newman, jež skočila 451 centimetrů.

Jan Kudlička se raduje na Pražské tyčce 2017 Zdroj: Eduard Erben - atletika.cz

Mužský závod ovládl posedmé v řadě a poosmé celkově Jan Kudlička. Ve složitých větrných podmínkách překonal jako jediný 570 centimetrů. Potom se pokoušel i o vylepšení českého rekordu 584 centimetrů, ale po dvou pokusech své snažení vzdal. „Kdybych měl to štěstí a na deset vteřin ten vítr ustal, tak věřím, že by ten skok nadějný byl. Ale v tom větru nadějný nebyl,“ konstatoval přítel Jiřiny Ptáčníkové. Další tři tyčkaři přeskočili 551 centimetrů, takže musel rozhodnout zápis. Ten měl nejlepší Lotyš Mareks Arents, o třetí místo se pak podělili Michal Balner a Řek Emmanouil Karális.

287 0