Nikol Tabačková se zlatou medailí z MEJ 2017
Foto: facebook.com/atletikavitkovice/

Jan Železný má v plánu vychovat nástupkyni Špotákové, v jeho skupině budou nyní trénovat dvě ženy

Nikol Tabačková se zlatou medailí z MEJ 2017

Tréninková skupina Jana Železného se rozrostla o dvě ženy. Tři roky od odchodu Barbory Špotákové ze skupiny se oštěpařská legenda domluvila na spolupráci s Nikol Tabačkovou a Irenu Šedivou.

Svěřenci Jana Železného se letos z mistrovství světa vraceli se dvěma medailemi, k tomu Jakub Vadlejch podruhé za sebou kraloval Diamantové lize. Už jen udržet své svěřence mezi nejlepšími nebude pro oštěpařskou legendu jednoduché. Přesto se Jan Železný hodlá postavit další výzvě – do světové špičky časem dostat i dvě ženy – letošní juniorskou mistryni Evropy Nikol Tabačkovou a Irenu Šedivou, talent vracející se po čtyřech letech ze studií v Americe.

Pětadvacetiletá Šedivá se před svým americkým dobrodružstvím připravovala pod křídly Rudolfa Černého, trenéra Barbory Špotákové. Železný jí kdysi slíbil pomoc a nyní nastal čas slib splnit. „Amerika ji sice trochu oštěpařsky zastavila, ale nezničila. Do dvou let může být na pětašedesáti metrech,“ věří Železný.

Nikol Tabačková se zlatou medailí z MEJ 2017 Zdroj: facebook.com/atletikavitkovice/

Na spolupráci s devatenáctiletou Tabačkovou se trojnásobný olympijský vítěz domluvil při zimním soustředění na Lanzarote. Mladá oštěpařka chtěla svůj vzor poprosit, zda by ji nevzal do skupiny. Nakonec ale přišel impuls přímo od Železného, takže nebylo co řešit. Oštěpařský mág prozrazuje, co ho k této spolupráci nejvíc přivábilo: „V devatenácti se dá s člověkem hodně pracovat, to mě láká.“ Mladá atletka se dříve věnovala i softballu, časem u ní však zvítězila královna sportů. Kriketovým míčkem dokázala hodit 80 metrů, což byla vzdálenost, se kterou měli problém i kluci. Handicapem by mohla být její menší výška, ale sám Železný podotýká, že ani on nebyl mezi svými kolegy zrovna obr a dle jeho slov při kratší délce a nižší váze ženského oštěpu, by menší vzrůst neměl být pro Tabačkovou nevýhodou.

Rozšíření skupiny bude pro Železného znamenat víc práce, světový rekordman si ale nestěžuje. Tvrdí, že je lepší mít více talentovaných svěřenců než složitě někoho hledat. Jeho skupina nyní čítá šest členů: dvě zmiňované ženy, Jakuba Vadlejcha, Petra Frydrycha, Vítězslava Veselého a Jaroslava Jílka.

396 0