Česká vytrvalkyně Tereza Čapková

Doping přihrál bronz další české atletce!

Je to až neuvěřitelné. Česká závodnice Tereza Čapková skončila na ME v roce 2012 v Helsinkách ve finále na sedmé pozici. Ovšem doping jejich soupeřek ji po zpětném testování posunul až na bronz.

Česká vytrvalkyně Tereza Čapková Zdroj: David Rodriguez

Tento příběh trochu připomíná vzpěračské klání z LOH v Londýně, kdy se nakonec na medaili dostal původně devátý Polák Zielinski. Tereza Čapková doběhla ve finále ME ve finských Helsinkách v roce 2012 na sedmé pozici, ovšem nedaleko za medailovým úspěchem. Nyní se však ukázalo, že z toho nakonec medaile bude. "Je to takové pěkné zakončení mé kariéry na dráze" svěřila se Tereza na svazovém webu atletika.cz.

Běžkyni, věnující se nyní běhům na silnici, překonala šestice závodnic, přičemž všechny tři medailistky byly kvůli dopingu diskvalifikovány. Velký případ se stále nese okolo Asli Alptekin z Turecka, jenž přišla také o olympijský triumf z Londýna. Její krajanka Butu nakonec přichází o stříbro stejně jako bronzová Anna Mishchenko z Ukrajiny. Již dříve byla potrestána za doping Ruska Ekaterina Gorbunova, která dokončila závod na 4. pozici.

Ve výsledcích to tedy znamená, že na zlato se posouvá původně pátá Nuria Fernandez ze Španělska, stříbro putuje do Německa zásluhou Diany Sujew a bronz právě do ČR. Díky tomu se medailová sbírka České republiky rozšíří na šest (3-1-2) a české družstvo poskočí v medailovém pořadí na šesté místo před dopingem proklaté Turecko.

Autor: Jan Linha