Český překážkář Petr Svoboda
Foto: Svoboda Group

Čeští atleti neúnavně plní limity na HMS v Birminghamu. Jistý start má již osmička Čechů

Český překážkář Petr Svoboda

Zrak většiny fanoušků je nyní upřen k zimní olympiádě. Ovšem ani zástupci letních sportů nijak neotálí. Leden je téměř u konce a řada českých atletů již splnila poměrně přísná kritéria pro účast na halovém MS v britském Birminghamu.

Jako vůbec prvním českým limitářem se stala nová vycházející sprinterská hvězda Dominik Záleský. Svěřenec Jakuba Uhra předvedl na akademickém MČR velmi kvalitní výkon 6,61 sekundy a o účast na MS jej již nic nepřipraví. 

Zástupce budeme mít také mezi sprinterkami. Klára Seidlová ovládla finále závodu v pražské Stromovce výkonem 7,29 sekundy a též ji uvidíme v britské metropoli začátkem března. 

Před týdnem v Jablonci přibyli další dva limitáři. Forma českého překážkáře Petra Svobody je opravdu jako na houpačce. V jabloneckém finále zaběhl čas 7,51 sekundy, čímž se zařadil na druhé místo letošních světových tabulek. Dle jeho trenéra je nyní Svoboda ještě rychlejší než při zisku loňského bronzu na HME. Při dalším startu si však Svoboda poranil třísla a nyní se léčí. Start na HME by však měl stihnout.

Na stejném mítinku potvrdil účast na HMS také dálkař Radek Juška, který tak prožívá po náročném soustředení v Jižní Africe poměrně povedený vstup do sezóny. V Jablonci doletěl na značku 798 cm. 

Na Czech Indoor Gala přibyli opět dva limitáři. Tomáš Staněk, kterého v letošní sezóně mírně trápí prsní sval, poslal své náčiní do vzdálenosti 21,61 metru a vylepšil si hodnotu osobního maxima pod uzavřenou střechou. Do Birminghamu se podívá také Simona Vrzalová, která v kvalitně obsazeném závodě na 3.000 metrů si doběhla pro nový osobní rekord 8:57,07 min. Na HMS by však ráda běžela i poloviční trať. 

Přes 193 cm se přenesla Michaela Hrubá, avšak start na HMS ještě jistý nemá. Tam pojede totiž 12 nejlepších výškařek halové sezóny na základě pozvánky IAAF. Nicméně Hrubá věří, že k pozvánce by mohlo stačit 194 nebo 195 cm, na které si dělá zálusk během následujících startů. 

Zatím posledním limitářem je půlkař Filip Šnejdr. Finalista letní světové univerziády se na mítinku ve Vídni blýskl časem 1:47,46 min, čímž se vylepšil halový osobní rekord a splnil tak limit ČAS pro start v Birmighamu. 

AKTUÁLNÍ NOMINACE (28.1.2018)

Ženy

Klára Seidlová - 60 m

Michaela Hrubá - Výška

Simona Vrzalová - 3.000 m

Muži

Dominik Záleský - 60 m

Tomáš Staněk - Koule

Filip Šnejdr - 800 m

Petr Svoboda - 60 m překážek

Radek Juška - Dálka

123 23