Video při fotbale pomůže mimo jiné i v situaci kdy si divák či rozhodčí není jist, zda to byl ofsajd či nikoli.

Video technika ve fotbale. O uplynulém víkendy proběhlo velké testování

Fotbal se dále bez dokonalé techniky nebude rozvíjet. Tento víkend bylo použito video přímo ve fotbalových utkáních hned třikrát a to v rozličných zemích s různým efektem.

Tento víkend mělo video či videorozhodčí ve fotbale napilno. Nyní již probíhá většina evropských ligových soutěží, případně se hrajou superpoháry jednotlivých zemích. Video bylo použito hnde třikrát!

První využití videa v soutěžním utkání v německém fotbale provázely hned technické problémy. V sobotním Superpoháru mezi Bayernem Mnichov a Borussií Dortmund proto videorozhodčí neměl k posouzení možného ofsajdu při vyrovnávací brance bavorského celku k dispozici všechny dostupné možnosti.

Bayern vyrovnal na 2:2 dvě minuty před koncem po vlastním gólu brankáře Romana Bürkiho. Trefě ale možná předcházel ofsajd útočníka Roberta Lewandowského. Rozhodčí Felix Zweyer proto situaci konzultoval s asistentem u videa Tobiasem Stielerem, který však neměl k dispozici zobrazení čáry pro vyznačení ofsajdové pozice.

Sudí nakonec branku uznali a Bayern poté zápas vyhrál 5:4 na penalty. "Hlavní je, že rozhodnutí bylo správné. To je úplně nejdůležitější,"řekl agentuře DPA šéf německých sudích Hellmut Krug"Ale přiznávám, že jsme měli velké štěstí, že v tomhle případě šlo rozhodnutí potvrdit," dodal.

Do centra pozornosti se video dostalo v sobotu také v utkání nizozemského Superpoháru mezi Feyenoordem a Arnhemem. Sudí Makkelie totiž nejprve neodpískal penaltu pro Vitesse a rotterdamský celek z protiútoku zvýšil na 2:0. Rozhodčí ale poté probral situaci s asistentem u videa. Gól odvolal a nařídil pokutový kop. Arnhem z něj vyrovnal na 1:1, Feyenoord nakonec zvítězil 4:2 v penaltovém rozstřelu.

Třetí případ se stal při zápase belgické ligy mezi Royal Excel Mouscron a Sportingem Charleroi, kdy rozhodčí Smet za stavu 0:3 a dvě minuty po nařízení pokutového kopu pro hostující celek, po naléhání šel zkontrolovat k videu osobní souboj. Po dlouhých 5 minutách rozhodčí vyhověl domácí straně, nařídil penaltu a hostující hráč Lukebakio obdržel žluté napomenutí. Mouscron sice penaltu proměnil, ale v celkovém výsledku jeho tým prohrál jasně 2:5.

To, že při zápasech nepoužívají video, litují možná v Portugalsku, kde třeba mimo jiné došlo k diskutabilnímu vyloučení v zápase Vitória Setúbal - FC Moreirense, kdy se hostům proti deseti povedlo vyrovnat na konečných 1:1.

Autor: Rosťa Králik
Témata: Analýza Fotbal