Beach handball
Foto: http://www.zlutelazne.cz

Netradiční sporty #4 Beach handball

Beach handball

Čtvrtým netradičním sportem v pořadí je beach handball, což by se dalo volně přeložit jako plážová házená.

Beach handball, či plážová házená se poprvé objevila v devadesátých letech 20. století a to v Evropě. Nejprve se plážová házená hrávala především v přímořských letoviscích, kde se jí sportovní nadšenci věnovali ve večerních hodinách. Postupem času začal být tento sport čím dál, tím více populární a v roce 1996 se stal součástí Mezinárodní házenkářské federace. První kontinentální MS se uskutečnilo v roce 1998 na slavné pláži Copacabana v brazilském Riu de Janeiru. 

V České republice se tento sport začal objevovat od roku 1993 a první neoficiální mistrovství ČR se uskutečnilo v roce 1998 v Ostravě. V současné době popularita tohoto sportu neustále roste a budují se nová a nová beachhandballová hřiště 

Zápasy se odehrávají na hřišti o rozměrech 27x12 metrů, na kterém jsou na koncových čarách umístěny branky o rozměrech 3x2 metry. Na hřišti jsou taktéž vyznačeny dvě brankoviště, které jsou vzdáleny 6 metrů od branek. 

Pravidla a princip hry: 

  • Každé mužstvo nastupuje do zápasu s 3 hráči v poli a jedním brankářem, který se však může taktéž zapojit do hry v poli 
  • Utkání se hraje 2x10 minut a výsledky jednotlivých poločasů se počítají odděleně. To znamená, že zápas může skončit buď výsledkem 2:0 pro některý z týmů, či remízou 1:1. V případě remízového stavu následuje penaltový rozstřel. Ten je prováděn stylem protiútoku, kdy hráč beží od vlastního brankoviště a snaží se překonat soupeřova brankáře. 
  • Při hře je povolený dribling a hráč musí míč po třech krocích, či do tří vteřin odehrát 
  • Je zakázán fyzický kontakt. Účelem obrany je především blokovat míč, nikoli hráče 
  • Ani jeden z hráčů (mimo brankářů) nesmí vstoupit do brankoviště
  • Při každé vstřelené brance se rozehrává z brankoviště 

Ukázka ze hry: 

Autor: Pepa Hančl
119 0