Ester Ledecká vítězkou ceny Guta-Jarkovského v roce 2023
Foto: ČTK - Ondřej Deml

Ohromná satisfakce. Ledecká podruhé vítězí v ceně Guta-Jarkovského

Ester Ledecká vítězkou ceny Guta-Jarkovského v roce 2023

Měla obrovskou radost. Ester Ledecká už podruhé ovládla hlasování sportovců a stala se držitelkou Ceny Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského. Navíc v ten samý den úspěšně složila státnice a stala se magistrou. A to nebylo vše, co ve středu 14. června zažila. Dojalo ji i překvapení po slavnostním vyhlášení.

Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká poprvé získala ocenění pojmenované po zakladateli Českého olympijského výboru za výkony v roce 2018, kdy vyhrála dvě zlaté olympijské medaile na hrách v Pchjongčchangu jako alpská lyžařka i snowboardistka.

Nyní ji obdržela za rok 2022, kdy triumfovala na snowboardu na olympijských hrách v Pekingu 2022. Cenu jí předala olympijská vítězka z Londýna 2012 Mirka Topinková Knapková. „Moc si toho vážím. Je to unikátní ocenění, protože je od sportovců, kteří žijí podobný život jako já. Má to pro mě velkou váhu, a to nejen objektivně. Je to těžký jako prase. Jsem ráda, že jsem si nevyhodila záda,“ smála se Ester Ledecká po převzetí trofeje, která váží úctyhodných 29 kilogramů.

Váhu má však cena především svým významem. Držitele nejprestižnějšího českého sportovního ocenění totiž nominují sportovní svazy a složky ČOV. Desítku vybírá Komise sportovců ČOV a vítěze volí samotní sportovci. „Děkuji všem sportovcům a Českému olympijskému výboru, že tuto krásnou akci pořádá. Je to moc příjemné tady být.“

Předávání se zúčastnila řada známých sportovců, mezi nimi například i čtyřnásobný olympijský medailista v rychlostní kanoistice Josef Dostál, atletka Kristiina Mäki, stříbrný olympijský medailista ve vodním slalomu Lukáš Rohan, olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda nebo předsedkyně Komise sportovců ČOV, skikrosařka Nikol Kučerová.

Pro Ester Ledeckou bylo připraveno v sídle Českého olympijského výboru i překvapení během slavnostního večera – vystoupení kapely Cold Licks s Jonášem Ledeckým, jejím bratrem. Dojatá trojnásobná olympijská vítězka to hned rozjela pod podiem.

Pro Ester Ledeckou bude 14. červen 2023 nezapomenutelným dnem. „Jsem čerstvou magistrou. Dnes jsem složila státnice. Ale nejvíc se těším, až se vyspím,“ řekla absolventka oboru marketingová komunikace.

Držitelé Ceny Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského od doby, kdy vítěze volí sportovci:

2014: Radek Jaroš, koruna Himaláje

2015: Ondřej Synek, obhajoba titulu mistra světa ve veslování

2016: Lukáš Krpálek, olympijský vítěz v judu v kategorii do 100 kg

2017: Adam Ondra, zdolání nejtěžší lezecké cesty světa ve Flatangeru

2018: Ester Ledecká, dvě zlaté medaile na ZOH v Pchjongčchangu

2019: Lukáš Krpálek, mistr světa v judu v nejtěžší váhové kategorii nad 100 kilogramů

2020: Martina Sáblíková, triumfovala na mistrovství světa, ve Světovém poháru a zajela nový světový rekord

2021: Lukáš Krpálek, olympijský vítěz v judu v kategorii nad 100 kilogramů

Nominovaná desítka za rok 2022 (abecedně)

Josef Dostál (mistr světa K1 500 m)

Ester Ledecká (olympijská vítězka ve snowboardingu na ZOH 2022)

Iveta Miculyčová (mistryně Evropy ve freestyle BMX)

Adam Ondra (držitel zlaté, stříbrné i bronzové medaile z mistrovství Evropy)

David Pastrňák (překročil hranici 100 bodů v jedné sezoně NHL)

Jiří Procházka (šampion UFC v polotěžké váhové kategorii)

Jiří Prskavec (mistr Evropy ve vodním slalomu a celkového SP mezi kajakáři)

Vít Přindiš (mistr světa mezi kajakáři)

Martina Sáblíková (bronzová medailistka ze ZOH v rychlobruslení na 5000 m)

Jakub Vadlejch (bronz z MS a stříbro z ME v hodu oštěpem)

Cena Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského

Cena zakladatele českého olympismu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského, která váží 29 kilogramů, vznikla v roce 1933, autorem plastiky sochy bohyně Niké je Otakar Španiel. Jako první ji v roce 1934 převzal vzpěrač Václav Pšenička. V poválečné době ji jako poslední získal v roce 1948 běžec Emil Zátopek, tradice tohoto ocenění pokračuje od roku 1994. Od té doby na plakety na mramorovém podstavci znovu přibývají zvučná sportovní jména. Mezi její držitele patří Jan Železný, Kateřina Neumannová či Roman Šebrle, hokejisté z Nagana. Třikrát ji získali rychlobruslařka Martina Sáblíková a judista Lukáš Krpálek.

Zdroj: Olympic.cz

9 0